newsy

Inną drogą środki pozyskujemy również z jasełek wystawionych  dla społeczności  lokalnej, w wykonaniu dzieci, że Szkoły Podstawowej oraz młodzieży z Publicznego Gimnazjum. Jasełka przygotowuję wspólnie z Panią Małgorzatą Stróżykowską  - katechetką Publicznego Gimnazjum w Kluczewsku.
Dużą pomocą finansową wykazują się dzieci pierwszokomunijne, które w czasie Białego Tygodnia w Dniu Misyjnym podczas Mszy świętej aktywnie uczestniczą w liturgii słowa, niosą dary w procesji w czasie ofiarowania. Na zakończenie czytają specjalną modlitwę misyjną, solidaryzując się z dziećmi w krajach misyjnych i składają dobrowolne ofiary do specjalnych kopert jako „dar serca” z przeznaczeniem na w/w cel. W tym dniu obecny ks. Proboszcz Janusz Breszka jak i poprzedni ks. Józef Barczyk w sposób szczególny podkreśla znaczenie „ misji”, które są sercem Kościoła.
 Co roku uaktualniana jest  lista uczniów  z Zespołu Przedszkolno – Szkolnego  należących do Koła misyjnego. Rodzice wyrażają zgodę  wypełniając oświadczenie, że zobowiązują się aby dziecko wspierało misje jako zaszczytny cel codzienną modlitwą, przykładem dobrego życia, drobnymi ofiarami i wyrzeczeniami wpłacając 1 zł,- miesięcznie do puszki.
Na przestrzeni 10 lat, to jest od roku szkolnego 2003/2004 – 2013/2014 dwunastu rówieśników (w tym  dziewięciu chłopców i trzy dziewczynki )  z Buyo na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce, dzięki naszemu wsparciu materialnemu mogli zdobywać naukę w szkole katolickiej, prowadzonej przez ks. misjonarza Antoniego Sokołowskiego  a obecnie przez ks. misjonarza Andrzeja Zawadzkiego.
Dotychczas  w naszej szkole gościli księża misjonarze : ks. Antoni Sokołowski, który pracował w Buyo  na Wybrzeżu Kości Słoniowej,  ks. Andrzej Zawadzki, który obecnie tam pracuje, ks. Krzysztof Morke ze zgromadzenia Pallotynów, pracujący w Turungii w Papui – Nowa Gwina, siostra Paulina - misjonarka  ze zgromadzenia Córek Niepokalanej Maryi, pracująca w Czadzie. Księża misjonarze i siostra misjonarka przebywając w szkole podzielili się  z dziećmi swoją wiedzą i doświadczeniem z pracy misyjnej. 
Uczniowie nie tylko materialnie wspierają rówieśników w dalekiej Afryce ale również poznają i pogłębiają wiedzę o wielkich postaciach świętych, które są godne do naśladowania, patronach misji; działalności misjonarek i misjonarzy w krajach misyjnych. Szczególnie podkreśla się działalność misyjną błogosławionego Ojca świętego  Jana Pawła II  wskazując na wartości jakie głosił w krajach misyjnych oraz jego miłość promieniującą do dzieci i osób, żyjących w skrajnej nędzy, ubóstwie i głodzie, w ciągłym niepokoju i lęku.
W miesiącu październiku dzieci z Koła misyjnego  chętnie biorą udział w liturgii słowa w czasie Tygodnia misyjnego. (czytają lekcje, rozważania misyjne, śpiewają psalmy, odmawiają różaniec, a w okresie Wielkiego Postu rozważania stacji Drogi Krzyżowej.)
Wszystkie działania , jakie wykonuję wspólnie z uczniami, sprowadzają się do tego aby młodych wychowanków ukształtować w duchu misyjnym, zachęcić do dzielenia się  wiarą i świadectwem życia oraz rozbudzić w nich wrażliwość na cierpienia i potrzeby innych ludzi, a zwłaszcza swoich  rówieśników różniących się rasą i kolorem skóry, które ciągle oczekują na naszą pomoc. Błogosławiony Jan Paweł II w orędziu napisanym z okazji 160 rocznicy powstania Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci powiedział na temat tego dzieła: …” jest to prawdziwy cud miłości Bożej, rozległy i cichy pozostawiający ślad w świecie”

Dla przykładu prezentujemy zdjęcia  czworga dzieci murzyńskich i listy, którzy podjęli naukę w roku szkolnym 2013/2014, dzięki ofiarności i zaangażowaniu naszych dzieci i młodzieży szkolnej. Zdjęcia TUTAJ.

Opracowała : Barbara Dumin