Losowy obrazek

WydarzeniaDrukuj

Książka moim przyjacielem

"Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce".

 Maksym Gorki

17 maja uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników Biblioteki Szkolnej w Kluczewsku. Głównym celem uroczystości było zachęcenie młodych czytelników do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

W spotkaniu wzięli udział p. dyrektor Irena Orzechowska oraz uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią p. Barbarą Włódzik. Pierwszoklasiści w zaprezentowanym programie artystycznym przedstawili zasady postępowania z książką oraz wskazali korzyści płynące z czytania książek. Dzieci z uwagą wysłuchały wiersza pt. „Dwie książeczki” napisanego przez uczniów należących do Dziecięco – Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.  Następnie wypowiedziały się na temat jego treści oraz wyciągnęły wspólny wniosek, że książki należy szanować. Puntem kulminacyjnym spotkania był akt uroczystego pasowania na czytelnika, którego dokonała pani dyrektor. Na pamiątkę uczniowie otrzymali kolorowanki,  przypinki i zakładki do książek. W radosnym nastroju  pierwszoklasiści powrócili do klasy z pierwszą samodzielnie wypożyczoną książką.

Serdeczne podziękowania składamy p. dyrektor Irenie Orzechowskiej, blogerce książkowej p. Ewelinie Bartocha oraz Samorządowi Uczniowskiemu  za ufundowanie upominków.

Organizatorzy

Zdjęcia TUTAJ:

Wirtualny Kiermasz Książek

Serdecznie zapraszam Rodziców oraz całą społeczność szkolną do udziału w kiermaszu wirtualnym.

Link do  katalogu     http://booksspk.pl//DEMO_KSIAZKI/oferta_k2020/index.html

Link do strony internetowej z całą ofertą http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/

Kod szkoły  do kiermaszu  wirtualnego S.WŁO.KLUCZ.ZV
Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki KiHTK zachęca do polubienia strony na Facebooku:
https://www.facebook.com/tuliszkow/
oraz strony wydawnictwa IBIS:
https://www.facebook.com/IBISwydawnictwo/

Przetwarzanie danych osobowych znajdą Państwo na stronie:
http://ksiegarnia-tuliszkow.pl/BOOKSSPK/wp-content/uploads/2018/08/Szczegołowa-informacja-o-przetwarzaniu-danych-osobowych-przez-spolki-z-Grupy-BOOKS.pdf

Małgorzata Walasek

„Książka uczy, bawi i wychowuje...”

30 października uczniowie klasy II zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników Biblioteki Szkolnej w Kluczewsku (termin ceremonii został przesunięty z powodu pandemii). Głównym celem uroczystości było wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów poprzez zachęcanie do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym wyrazili szacunek dla książek. Symbolicznego pasowania na czytelnika dokonała p. dyrektor Irena Orzechowska. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy, zakładki i przypinki. W radosnym nastroju „nowi” czytelnicy powrócili do swojej klasy wraz z pierwszą samodzielnie wypożyczoną lekturą.

Gratulujemy i życzymy wielu niezapomnianych przygód z książką.

Serdeczne podziękowania składam p. dyrektor Irenie Orzechowskiej oraz blogerce książkowej p. Ewelinie Bartocha za ufundowanie upominków.

Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

Zwrot podręczników

Pierwsza rocznica nadania imienia Św. Jana Pawła II
Szkole Podstawowej w Kluczewsku

23 maja br. przypada pierwsza rocznica nadania naszej szkole imienia Św. Jana Pawła II. Z uwagi na pandemię i obostrzenia z nią związane, nie mogliśmy wspólnie w szkole uczcić tego święta. Chcąc upamiętnić ten szczególny dzień, uczniowie naszej szkoły i przedszkolaki wykonali papierowe serca w barwach papieskich, z których powstał piękny fotokolaż. Przygotowaliśmy również prezentację multimedialną, która przypomina nam, jakie działania podjęliśmy przygotowując się do nadania imienia naszej szkole. Zawarte są w niej również bieżące wydarzenia dotyczące naszego patrona.

Niech otuchy w tym trudnym czasie dodadzą nam słowa Św. Jana Pawła II:
„(...) Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.”

Samorząd Uczniowski, Biblioteka Szkolna

Link do prezentacji TUTAJ:

Zdjęcia TUTAJ:

Kartka dla Medyka

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kluczewsku wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „KARTKA DLA MEDYKA”.

Celem akcji było wyrażenie wdzięczności lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i wszystkim pracownikom służby zdrowia za walkę z koronawirusem. Uczniowie wykonali kartki, rysunki z życzeniami i podziękowaniami oraz napisali wiersze. Włączenie się dzieci i młodzieży  w powyższą akcję przybliżyło im  tematykę związaną  z tolerancją i szacunkiem do drugiego człowieka, co z pewnością wpłynęło na rozwijanie w uczniach postawy empatii, wrażliwości i wzajemnej pomocy.

Uczniowie biorący udział w konkursie:

Antonina Dębowska, Dżesika Zeler, Kacper Skrzypek, Weronika Dusza, Michał Krupski, Paweł Wiatrowski, Oliwier Prymas, Rafał Majecki, Ernest Barabasz, Wiktor Kuder, Kamil Białkowski, Karol Pryt, Kuba Cisowski, Mikołaj Dębowski, Zuzanna Hyska,, Sebastian Pytlos, Aleksandra Janduła, Amelia Jończyk, Lena Walasek, Karolina Szymanek.

Po powrocie do szkoły wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Uczniowski.

Dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Wychowawcom za zaangażowanie.

Samorząd Uczniowski, Biblioteka Szkolna

Zdjęcia TUTAJ:

Spotkanie z pisarką Ewą Naporą

10 grudnia w Bibliotece Szkolnej w Kluczewsku odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, malarką, hafciarka, koronkarką oraz artystką ludową  panią Ewą Naporą. Pani Ewa pochodzi z naszego rejonu, mieszka w miejscowości Kluczyce (gmina Secemin).
Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami oraz p. dyrektor Irena Orzechowska. Dzieci powitały przybyłego gościa wierszem i piosenką oraz zaprezentowały własną twórczość  w postaci napisanych opowiadań. W dalszej części spotkania p. Ewa opowiedziała  o swoim życiu i pasji do pisania. Przeczytała: „Bajkę o bałwanku Stefanku” oraz „Bajkę o młynarzu” zachęcając tym dzieci do częstego sięgania po książki.
Miłym punktem programu była przygotowana przez p. Ewę Naporę wystawa własnych prac. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały wytwory sztuki ludowej. Były pod ogromnym wrażeniem występu pisarki i zadawały jej wiele pytań. Na zakończenie p. dyrektor w podziękowaniu  naszemu gościowi za przybycie i ciekawą prezentację swojego dorobku artystycznego wręczyła  tomik wierszy napisany przez naszych uczniów pt: „Szkolna wierszykarnia”. Dziękujemy i liczymy na kolejne spotkanie.

Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

„Owoce i warzywa w twórczości plastycznej dziecka”

30 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II uczestniczyli w podsumowaniu szkolnego konkursu „Owoce i warzywa w twórczości plastycznej dziecka”. Spotkanie poprowadziły przedstawicielki Dziecięco – Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczennice przeczytały wiersz własnego autorstwa pt.„Owoce i warzywa - samo zdrowie”, a grupa uczniów z klas VII i VIII zaprezentowała spot reklamujący zdrowy styl życia. Przedszkolaki w pięknych strojach warzyw i owoców wystąpiły do piosenki „Witaminki”. Następnie dzieci z oddziałów przedszkolnych rozwiązywały zagadki o owocach i warzywach; w nagrodę otrzymały jabłuszka. Organizatorem konkursu plastycznego była Biblioteka Szkolna i Samorząd Uczniowski. Skierowany był on do uczniów klas I –VI. Ocenie podlegała pomysłowość, technika, wkład pracy oraz dokładność wykonania. Głównym celem konkursu i spotkania, podczas którego wręczone zostały nagrody było zwrócenie uwagi na wartości odżywcze warzyw i owoców oraz na zdrowy styl życia. Spośród 49 prac jury wyłoniło laureatów:

Klasa I

I miejsce – Zuzanna Słoma

II miejsce – Jessica Wytrych

III miejsce – Wojciech Miszczak

Wyróżnienie – Dżesika Zeler

Klasa II „a”

I miejsce – Wiktor Kuder

II miejsce – Oliwier Prymas

III miejsce – Zuzanna Hyska

Wyróżnienie – Małgorzata Łączek

Klasa II „b”

I miejsce – Tymoteusz Kowalczyk

II miejsce – Mikołaj Dębowski

III miejsce – Miłosz Wąsowicz

Wyróżnienie – Wiktoria Karolczyk

Klasa III „a”

I miejsce – Olga Wiśniewska

II miejsce – Hubert Koza

III miejsce -  Zuzanna Okoń

Wyróżnienie – Wirginia Adamus

Klasa III „b”

I miejsce – Lena Czarny Marszałek

II miejsce – Lena Jasińska

III miejsce – Gabriela Barszcz

Wyróżnienie – Emilia Kowal

Klasa V

I miejsce – Amelia Jończyk

II miejsce – Daria Barabasz

III miejsce – Aleksandra Janduła

Wyróżnienie – Emilia Dobrowolska

Klasa VI „a”

I miejsce – Kinga Koza

II miejsce – Lena Walasek

III miejsce – Weronika Pura

Wyróżnienie – Igor Początek

Klasa VI „b”

I miejsce – Karolina Karbownik

II miejsce – Julia Gieroń

III miejsce – Ada Grzelka

Wyróżnienie – Julia Bąk

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk p. dyrektor Ireny Orzechowskiej drobne upominki (zakładki do książek i długopisy), natomiast zwycięzcy książki, pisaki oraz kredki. Fundatorem nagród była księgarnia „Tania książka”, pisarka – p. Teresa Ostrowska, blogerka książkowa – p. Ewelina Bartocha oraz Samorząd Uczniowski.                                                 

                                                  Małgorzata Walasek, Aleksandra Skórnicka, Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w ZPS Kluczewsko

Szkolne działania promujące czytelnictwo związane z obchodami
 Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Kluczewsku

                   „Kto czyta książki, żyje podwójnie”

                                                         Umberto Eco

27 września uczniowie klas V – VIII  w czasie pierwszej godziny lekcyjnej przez 20 minut  czytali fragmenty nowel, legend lub innych wybranych utworów takich jak: „Kacperiada” Grzegorza Kasdepke, legend o „Toruńskich piernikach” i „Janosiku”, „Wesele w Atomicach” Sławomira Mrożka, „Na wakacjach” Bolesława Prusa oraz „Zmierzch” Stefana Żeromskiego.

Uczniowie Dziecięco – Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki zaangażowali się
w akcję czytając dla całej społeczności szkolnej na korytarzu w czasie przerw lekcyjnych wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz własne utwory: „Wieś” -  Nadii Wojtczyk, „Burza starości” – Karoliny Szymanek.

29 września przypada kolejna rocznica urodzin znanej polskiej pisarki p. Janiny Porazińskiej, która całą swoją twórczość poświęciła dzieciom pisząc dla nich wiersze, opowiadania, baśnie
i utwory sceniczne. Chcąc uczcić jej pamięć uczniowie klas I-III wysłuchali czytanych przez wychowawczynie wybranych utworów autorki „Szewczyk Dratewka”, „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Baśń o dwunastu miesiącach”, „Siostra siedmiu kruków”, „Szklana góra”.

 Dzieci z grup przedszkolnych odwiedziły bibliotekę szkolną, wysłuchały pogadanki na temat zalet czytania i częstego sięgania po książeczki. Wychowawczynie tych klas przeczytały dzieciom wiersze Janiny Porazińskiej pochodzące z tomiku „Psotki i Śmieszki”.

W niedzielę 29 września podczas rozgrywek sportowych na stadionie w Kluczewsku przedstawiciele uczniów należących do Dziecięco- Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz harcerzy czytali wszystkim zebranym fragmenty książki Andrzeja Maleszki pt.”Magiczne Drzewo. Świat Ogromnych.”

Tego typu akcje promują czytelnictwo nie tylko wśród społeczności szkolnej, ale również lokalnej.

Znając zalety czytania książek, sięgajmy po nie jak najczęściej.

Małgorzata Walasek, Aleksandra Skórnicka

Zdjęcia: TUTAJ:

Ogólnopolski Dzień Wolnych Książek

w  Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Kluczewsku

12 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Wolnych Książek. W tym dniu uczniowie włączyli się w powyższą akcję i  uczestniczyli w wielu wydarzeniach promujących czytelnictwo. Dzieci z grup przedszkolnych wypowiadały się na temat swoich ulubionych postaci bajkowych, oglądały książeczki znajdujące się na półce bookcrossingowej oraz słuchały bajek i opowiadań czytanych przez wychowawczynie. Natomiast uczniowie klas starszych wraz z nauczycielami i wychowawcami przemaszerowali ulicami Kluczewska wraz ze swoimi ulubionymi książkami oraz plakatami reklamującymi czytelnictwo.
W powyższe działanie włączyliśmy również społeczność lokalną. Odwiedziliśmy instytucje tj. Urząd Gminy, Bibliotekę Publiczną, Apteki, Gminny Ośrodek Zdrowia oraz Bank Spółdzielczy. Myślą przewodnią tej akcji było hasło: „Pozwól książce powędrować, po co w półce ma się chować”. Sięgajmy więc po książkę jak najczęściej i dzielmy się nią z innymi.

Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

Biblioteka Wita!

26 marca uczniowie klasy Ia i Ib zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników Biblioteki Szkolnej w Kluczewsku. Głównym celem uroczystości było zachęcenie pierwszoklasistów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
W spotkaniu wzięli udział p. dyrektor Irena Orzechowska oraz uczniowie klas I wraz z wychowawczyniami. Uroczystość poprowadziły dziewczynki należące do Dziecięco Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, które w przygotowanej inscenizacji pt. ”Dwie książeczki” przybliżyły dzieciom zasady postępowania z książką oraz wskazały korzyści płynące z czytania książek. W kolejnej części spotkania uczniowie obejrzeli filmik pt. „Jak powstaje książka ilustrowana”, odgadywali zagadki, zaprezentowali wiersz pt. „Książka” oraz złożyli przyrzeczenie. Wszystkie dzieci obiecały, że będą czytać i szanować książki. Następnie p. dyrektor dokonała uroczystego pasowania na czytelnika. Uczniowie otrzymali w prezencie książeczki, przypinki i zakładki do książek. Z uśmiechem na twarzy pierwszoklasiści powrócili do swoich klas z pierwszą samodzielnie wypożyczoną książką. Serdeczne podziękowania składam p. dyrektor Irenie Orzechowskiej oraz blogerce książkowej p. Ewelinie Bartocha za ufundowanie upominków.

                                                                                                                      Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

„Wędrująca książka” – bookcrossing

 w  Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Kluczewsku

Bookcrossing, czyli wymiana książek to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych w 2001r. W późniejszych latach bookcrossing stał się popularny w innych krajach w tym również i w Polsce (2003r.) Jego działanie polega na nieodpłatnej wymianie książek między różnymi osobami.
W naszej szkole także uruchomiliśmy akcję bookcrossingową pod hasłem „Bookcrossing wędrująca książka”. Na korytarzu szkolnym (obok świetlicy) został powieszony regał w kształcie filiżanki, na którym znajdują się różne książki przyniesione przez dzieci, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Każdy może zabrać do domu wybraną przez siebie książkę, przeczytać ją i zostawić na półce dla kolejnego czytelnika. Wszystkich serdecznie zapraszamy do „wkręcania” się w naszą akcję. Książki żyją tylko wtedy, gdy są czytane. Uwolnijmy je i dzielmy się z innymi radością czytania.

Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

Szkolna Wierszykarnia

Uczniowie Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Kluczewsku z okazji 100 Rocznicy istnienia Szkoły Podstawowej w Roku Jubileuszowym 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę opracowali tomik wierszy, w którym zaprezentowali swoje umiejętności poetyckie i artystyczne. Pani dyrektor Irena Orzechowska dziękując uczniom, którzy przygotowali publikację wręczyła wszystkim tomik z wierszami - „Szkolną wierszykarnię” i książeczki ufundowane przez pisarkę p. Teresę Ostrowską oraz Samorząd Uczniowski.

Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji w ZPS w Kluczewsku odbyło się wiele działań promujących czytelnictwo. Klasa Ia i Ib wzięła udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, zorganizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Celem konkursu jest rozwijanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I-III. Dzieci otrzymały maskotki Gangu Słodziaków i zestawy książeczek. Pierwszoklasiści wsłuchując się w opowieści o słodziakach  chętnie i pomysłowo wykonywali  prace plastyczne przedstawiające zakończenie przygód bohaterów.

W bibliotece szkolnej uczniowie klas I dowiedzieli jakie są zalety głośnego czytania, obejrzeli prezentację zachęcającą do częstego sięgania po książeczki oraz wysłuchali przygód kotki – „Kici-Koci”, czytanych przez wychowawczynie.

W sobotę 29 września podczas rozgrywek sportowych na stadionie w Kluczewsku przedstawiciele uczniów należących do Dziecięco- Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz harcerze czytali wszystkim zebranym wiersze własnego autorstwa. W związku ze zbliżającym się 100-leciem Odzyskania Przez Polskę Niepodległości były to wiersze o tematyce patriotycznej „Polska w barwach pór roku” oraz „Opowiedz mi moja Ojczyzno”.

Takie spotkania mają na celu promowanie czytelnictwa nie tylko wśród dzieci, ale również i dorosłych. Czytanie, szczególnie głośne wpływa na rozwój wyobraźni, wzbogaca słownictwo oraz stymuluje rozwój.

Czytajmy więc wszyscy jak najczęściej!

Małgorzata Walasek, Aleksandra Skórnicka, Ewelina Dumin

Zdjęcia: TUTAJ:

„Zima wierszem i pędzlem malowana”

W dniu 26.01.2018r. w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Kluczewsku zostały ogłoszone wyniki konkursu literacko – plastycznego pt. „Zima wierszem i pędzlem malowana”. Spotkanie rozpoczął występ dzieci z grupy 0A, które wykonały piękny taniec do piosenki o tematyce zimowej. Uczennice  należące do Dziecięco – Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki zaprezentowały wiersz własnego autorstwa pt. „Zimowe igraszki”. Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna  i Samorząd Uczniowski. Powyższy konkurs był skierowany do uczniów klas I – VI. Zadaniem uczestników było wybranie dowolnego wiersza o tematyce zimowej i wykonanie do niego ilustracji z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Głównym celem  konkursu było rozwijanie wśród uczniów zainteresowań czytelniczych i plastycznych. Spośród 26 prac jury wyłoniło laureatów:

W kategorii klas I :

I miejsce - Weronika Moneta z kl. Ia

II miejsce – Milena Gąsior z kl. Ia

 III miejsce – Julia Zięcik z kl. Ia

Wyróżnienie otrzymali: Wirginia Adamus i Mikołaj Łączek – kl. Ia

W kategorii klas III:

I miejsce – Aleksandra Janduła z kl. III

II miejsce – Magdalena Wojciechowska i Amelia Jończyk z kl. III

III miejsce – Emilia Dobrowolska z kl. III

Wyróżnienie otrzymał Piotr Ławiński z kl. III

W kategorii klas IV – VI:

I miejsce – Wiktoria Łęcka z kl. Vb

II miejsce – Klaudia Synowiec z kl. VIa

III miejsce – Aleksandra Borowiecka z kl. Va i Kacper Turczyn z kl. VIa

Wyróżnienie otrzymały: Karolina Karbownik z kl. IVa  i Magdalena Gieroń                

z   kl.VIa.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek, natomiast zwycięzcom przyznano nagrody rzeczowe. Fundatorem nagród był Samorząd Uczniowski oraz blogerka książkowa – p. Ewelina Bartocha, której serdecznie dziękujemy.

Aleksandra Skórnicka – opiekun Samorządu Uczniowskiego

Małgorzata Walasek – bibliotekarz

Zdjęcia TUTAJ:

Spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych

19 października 2017r. w Bibliotece Szkolnej w Kluczewsku odbyło się spotkanie w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych z terenu powiatu włoszczowskiego.

Na początku spotkania przybyli goście zwiedzili budynek naszej szkoły. Następnie Panie obejrzały prezentację multimedialną „Jak zachęcić uczniów do czytania?”, na której przedstawiłam formy promocji czytelnictwa organizowane w bibliotece szkolnej w Kluczewsku. W kolejnej części wymieniłyśmy się doświadczeniami na temat rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży. To pobudziło nas do dyskusji na temat preferencji czytelniczych uczniów.

W naszej placówce po przeprowadzonej ankiecie dotyczącej ulubionych przez uczniów książek wynika, iż przedszkolaki najchętniej sięgają po bajeczki, wierszyki i baśnie. W grupie uczniów należących do klas I-III przodują baśnie i opowiadania. Uczniowie należący do klas IV-VII lubią czytać książki przygodowe, baśnie oraz książki biograficzne(zwłaszcza biografie słynnych sportowców), a gimnazjaliści zdecydowanie fantastykę.

Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej we Włoszczowie – Pani Justyna Kowalska przedstawiła ofertę lekcji prowadzonych w PBW Filii we Włoszczowie z zakresu tematyki regionalnej i literackiej.

Takie wspólne spotkania dają możliwość dzielenia się naszym doświadczeniem, co wpływa na dalszy rozwój naszych bibliotek.

Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

Spotkanie Podsumowujące

W dniu 24.01.2017r. w naszej bibliotece odbyło się zebranie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, uczniów należących do Dziecięco- Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz harcerzy. Było to spotkanie podsumowujące wspólną działalność uczniów w I półroczu roku szkolnego 2016/2017, z którego wynikało, że współpraca była niezwykle owocna i przyniosła zamierzone efekty.
Należy podkreślić, iż wszelkie działania i wysiłki podjęte przez uczniów miały na celu uatrakcyjnienie życia szkolnego oraz  zagospodarowanie  wolnego czasu, dostrzeganie potrzeb własnych i innych ludzi.
Pani Dyrektor wraz z opiekunami podziękowała młodym działaczom za współpracę.

Bibliotekarka- Małgorzata Walasek
Opiekun Samorządu Uczniowskiego- Aleksandra Skórnicka

Zdjęcia: TUTAJ

Dzień Babci i Dziadka w Komparzowie

Nasi uczniowie z występem w Komparzowe W dniu 22.01.2017r. uczniowie Zespołu Przedszkolno – Szkolnego i Publicznego Gimnazjum w Kluczewsku mieli zaszczyt wystąpić na uroczystości z okazji „Dnia Babci i Dziadka” przed publicznością zgromadzoną w świetlicy wiejskiej w Komparzowie. Młodzi aktorzy wcielili się w role postaci dwóch bajek „ Królowa Śniegu” i „Dziewczynka z zapałkami”. Pięknie wykonane przez dziewczęta z gimnazjum piosenki uświetniały inscenizację . Po występie uczniowie otrzymali słodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Było nam bardzo miło gościć w Komparzowie.

Małgorzata Walasek – bibliotekarz

Aleksandra Skórnicka – opiekun Samorządu Uczniowskiego

Zdjęcia TUTAJ:

Wspieramy Samorząd Uczniowski w zbiórce pieniędzy na sztandar szkoły.

W dniu 21 grudnia br. uczniowie należący do Dziecięco- Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowali kiermasz książek używanych. W sprzedaży pojawiły się egzemplarze dla dzieci, młodzieży i dorosłych o różnej tematyce. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Pozyskano kwotę 130,00 zł, którą w całości przekazano na sztandar szkoły.

Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom oraz Uczniom zaangażowanym w powyższe przedsięwzięcie.

Bibliotekarka- Małgorzata Walasek

Więcej TUTAJ:

Chcę z Tobą spędzić święta

15 grudnia br. uczniowie z ZPS i PG w Kluczewsku przygotowali przedstawienie świąteczne pt. „Królowa Śniegu i święta”. Młodzi artyści wcielili się w postacie z bajek Hansa Christiana Andersena pt.  „Królowa Śniegu” i „Dziewczynka z zapałkami”. Myślą przewodnią inscenizacji było przypomnienie najważniejszych wartości w życiu człowieka, takich jak pomoc drugiej osobie, przebaczenie, miłość, przyjaźń i zgoda.
Oprawa muzyczna oraz piosenki pięknie wykonane przez uczennice z gimnazjum wprowadziły widzów w świąteczny nastrój.
W tym dniu uczniowie wystąpili nie tylko przed społecznością szkolną, ale także na spotkaniu seniorów z naszej gminy  oraz podczas zebrania z rodzicami.

                                                       Bibliotekarka: Małgorzata Walasek
                                                       Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Aleksandra Skórnicka

Więcej TUTAJ:

Każdy może zostać Świętym Mikołajem

Uczniowie ZPS i PG w Kluczewsku przygotowali na powitanie Mikołaja montaż słowno- muzyczny.  Przedstawili krótką historię św. Mikołaja , z której dowiedzieliśmy się, że był to człowiek  niezwykle skromny i czuły na ludzką biedę i niedolę. Swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi.
Dzieci   zwróciły uwagę na to ,że cała społeczność uczniowska także bierze udział w różnych akcjach charytatywnych na terenie naszej szkoły, bo przecież „każdy  może zostać  św. Mikołajem”. 
Po inscenizacji Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami zapewniając, iż za rok ponownie nas odwiedzi.

                                                                                                                                 Organizatorzy:

                                                                    Małgorzata Walasek, Aleksandra Skórnicka, Urszula Jeziorska

Wiecej TUTAJ                                                                   

Spotkanie z pisarką Teresą Ostrowską

Pani Teresa Ostrowska pochodzi z naszego rejonu. Mieszka w miejscowości Brzeście – gmina Radków. Od kilku lat pisze opowiadania i wiersze dla dzieci. Napisała między innymi: „Zimowe spory maszyn rolniczych”, „Leśne bajeczki babci i dziadka”, „Piękniejszy świat”, „Bajki z zagrody babci i dziadka cz. I i II”, „Opowiadania z zagrody babci i dziadka”.

W dniu 17.11.2016r. w Bibliotece Szkolnej w Kluczewsku odbyło się spotkanie autorskie z pisarką i poetką Teresą Ostrowską.

Na początku Pani Dyrektor ZPS w Kluczewsku – Irena Orzechowska powitała przybyłego gościa oraz uczniów klasy II, klas III, grupę należącą do Dziecięco – Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz przedstawicielkę DKK w Kluczewsku – Panią Monikę Kryczkę.

Uczniowie poszczególnych klas przygotowali piękne powitanie recytując wiersze samej autorki, co bardzo wzruszyło i ucieszyło Panią Teresę.

W dalszej części spotkania pisarka opowiedziała dzieciom o swoim życiu, początkach i pasji do pisania oraz o tym skąd bierze pomysły. Wyznała, że natchnienie czerpie z otaczającej przyrody i obserwacji życia na wsi. Niektóre z wierszy i bajek powstałe pod piórem autorki, napisała na życzenie swoich wnuków.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi autorki oraz czytanych im wierszy i bajek. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem występu pisarki i zadawały jej wiele pytań.

Na zakończenie spotkania przedstawiciele zebranych klas w podziękowaniu wręczyli Pani Teresie Ostrowskiej kwiaty.

Mamy nadzieje, że w przyszłości pisarka odwiedzi nas ponownie.

Małgorzata Walasek

Spotkanie z Dyskusyjnym Klubem Książki w Kluczewsku

W przeddzień Święta Niepodległości grupa uczennic z ZPS i PG w Kluczewsku uczestniczyła w spotkaniu DKK, na które  zaprosiła nas Pani Zdzisława Krupa – Mentor Dyskusyjnego Klubu Książki w Dobromierzu i Kluczewsku. Wzięła w nim także udział Pani Dyrektor ZPS w Kluczewsku – Irena Orzechowska. Nasze uczennice zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalno – instrumentalne osobom ze środowiska lokalnego. Montaż słowno – muzyczny, który przedstawiły  dotyczył tematyki patriotycznej.

Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i gościnę Pani Zdzisławie Krupie oraz wszystkim Paniom należącym do klubu.

Małgorzata Walasek

Październik miesiącem bibliotek szkolnych...

Idea święta powstała w 1999 roku dzięki International Association of School Librarianship – Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego.

Głównym celem obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest promocja biblioteki w środowisku szkolnym, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w środowisku życia szkoły oraz pokazanie tego, jaka jest pomocna uczniom w nauce, zdobywaniu informacji, rozbudzaniu i poszerzaniu swoich zainteresowań, rozwijaniu wyobraźni i wychowaniu oczytanej młodzieży.

Z tej okazji w dniu 27 października w naszej bibliotece przeprowadzono pogadankę na temat historii Bibliotek Szkolnych oraz przedstawiono prezentację multimedialną pt.  „Święto Bibliotek Szkolnych”. Szczególne zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły ciekawostki o książkach i bibliotekach na całym świecie.

W związku z obchodami „ Święta Bibliotek Szkolnych” ogłoszony został konkurs poetycki skierowany do uczniów klas II – III oraz IV – VI na ciekawy wiersz
o bibliotece.

Śladami Henryka Sienkiewicza

2016 rok został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza. W tym roku mija setna rocznica śmierci i sto siedemdziesiąta rocznica urodzin pisarza. Z tej okazji w dniu 8 października biblioteka szkolna w ZPS w Kluczewsku zorganizowała wycieczkę do Oblęgorka. Uczestniczyli w niej uczniowie klas szóstych ZPS z Kluczewska, członkowie DKK z Kluczewska i Dobromierza oraz grupa uczniów ze szkoły z Dobromierza. Wszyscy chcieliśmy  przez chwilę pobyć w miejscu , gdzie bywał i tworzył Henryk Sienkiewicz. Po dotarciu do Oblęgorka, idąc aleją lipową do Muzeum pisarza, podziwialiśmy piękno jesiennej przyrody.

Majątek ziemski Oblęgorek Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku, jako prezent od narodu polskiego na 25 – lecie pracy twórczej. Należy wspomnieć, iż ten pięknie położony pałacyk zaprojektował specjalnie dla pisarza architekt Hugon Kudera. Pałacyk był dla pisarza letnią rezydencją. Tu w wolnych chwilach Sienkiewicz spędzał czas ze swoją rodziną i z przyjaciółmi. Był zachwycony swoją nową posiadłością i tak o niej pisał :

„Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych. Drzewa bardzo porosły, park jest ogromny, kwiatów mnóstwo, a jabłonie, grusze i śliwy gną się literalnie pod ciężarem owoców”.

W Muzeum zwiedziliśmy salon, jadalnię, palarnię, gabinet i sypialnię pisarza. Podziwialiśmy oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru artysty. Henryk Sienkiewicz napisał tutaj kilka swoich dzieł takich jak: powieść „ W pustyni i w puszczy”, „ Na polu chwały”, nowelę „ Dwie łąki” a także fragmenty niedokończonych Legionów.

Myślimy, że wycieczka była dla wszystkich ciekawa i pasjonująca. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza to szczególne miejsce, które warto zobaczyć.

Serdeczne podziękowania składamy p. Wójtowi – Rafałowi Pałce za pomoc w organizacji wycieczki. 

Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

Rajd rowerowy uczniów z Kluczewska…

W sobotni wrześniowy poranek harcerze, członkowie aktywu bibliotecznego oraz uczniowie klasy V wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę rowerową po naszej okolicy. Rajd rozpoczął się zbiórką w Kluczewsku, na której omówiono zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Trasa rajdu to  28-kilometrowa pętla, która obejmowała następujące miejscowości: Kluczewsko – Ciemiętniki – Sudzin – Sudzinek – Kąty – Maluszyn – Kurzelów – Komparzów - Kluczewsko. Przemierzając okolice  dwóch województw – świętokrzyskiego i łódzkiego uczestnicy wycieczki podziwiali uroki rzeki Czarnej i Pilicy, nad którymi odbyły się dwa postoje. Podczas rajdu  uczniowie zwiedzili cmentarz parafialny w Kurzelowie, na którym spoczywa babcia Stefana Żeromskiego - Agnieszka z Jackowskich Katerla oraz zapalili znicz na grobowcu ofiar faszystowskiego terroru podczas II Wojny Światowej. Poznali również historię powstania kaplicy na cmentarzu oraz kościoła parafialnego w Kurzelowie.

Uczniowie zmęczeni, lecz zadowoleni „z bagażem” pełnym przygód  powrócili do swoich domów i już marzą o kolejnej wyprawie.

Zdjęcia TUTAJ

Spotkanie z pisarką Małgorzatą Wardą.

W dniu 15.06.2016r. Bibliotekę Publiczną w Kurzelowie w ramach DKK odwiedziła znana pisarka, malarka i rzeźbiarka pani Małgorzata Warda.

W tym spotkaniu wzięły udział także przedstawicielki koła czytelniczego z ZPS w Kluczewsku. Pani Małgorzata w ciekawy ( zrozumiały dla młodych czytelników)  sposób opowiadała o swoich książkach. Mogłyśmy również poznać pasje pisarki związane z malarstwem i rzeźbiarstwem. Serdecznie dziękujemy p. Zdzisławie Krupie – Mentorowi DKK za możliwość uczestniczenia w tak zacnym spotkaniu.

Takie chwile pozostają na długo w pamięci…

„Jak nie czytam, jak czytam”

W dniu 10.06.2016r.w ramach ogólnopolskiej akcji „ Jak nie czytam, jak czytam” przedszkolaki i uczniowie ZPS w Kluczewsku w tym przedstawiciele samorządu, harcerzy, sportowców wyruszyli wspólnie z nauczycielami i pracownikami szkoły w pochodzie ulicami naszej miejscowości. Każdy z uczestników zabrał ze sobą swoją ulubioną książkę. „Lubimy czytać”, ten napis widniał na czele uroczystego korowodu.

W akcji współpracowali z nami Publiczne Gimnazjum w Kluczewsku, pracownicy Urzędu Gminy, Ośrodka Zdrowia, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Policji. Przedstawicielka Urzędu Gminy pani Jadwiga Suliga przeczytała nam wiersze Juliana Tuwima z dedykacją dla wszystkich zgromadzonych oraz swoich wnucząt. Natomiast pan kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia rozmawiał z dziećmi na temat ich ulubionych książek. Następnie wszyscy zebraliśmy się na stadionie, gdzie wspólnie czytaliśmy książki i rozmawialiśmy na ich temat.

Sukcesem naszego działania było to, że zjednoczyło nas wspólne czytanie. Wszyscy świetnie się bawili z nieodłącznym atrybutem tego dnia – książką.

Agnieszka Herczyńska, Aleksandra Skórnicka, Małgorzata Walasek

Już czytam!

W dniu 11.05.2016r w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. W uroczystości wzięli udział uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią, pani dyrektor – Irena Orzechowska oraz pani Ewelina Bartocha – blogerka książkowa. Całość poprowadziły dziewczynki z koła czytelniczego, które wprowadziły dzieci w zaczarowany świat książek. Pierwszoklasiści otrzymali drobne upominki ufundowane przez panią dyrektor i panią Ewelinę Bartochę. Uśmiechnięte dzieci opuściły bibliotekę wraz z pierwszą samodzielnie wypożyczoną książką.

Małgorzata Walasek

Uczniowie ZSP w Kluczewsku na Paradzie Schumana.

2 maja br. uczniowie ZPS w Kluczewsku po raz  pierwszy wzięli udział w Paradzie Schumana we Włoszczowie. W samo południe sprzed ZPO nr 2 przy ul. Różanej wyruszył barwny korowód składający się z reprezentacji siedemnastu szkół. Uczniowie nieśli flagi i rekwizyty charakterystyczne dla wybranych przez siebie państw Unii Europejskiej. Parada zmierzała w kierunku Podzamcza Włoszczowskiego,  gdzie odbywała się „Majówka Europejska”.  Po dotarciu na miejsce zadaniem uczestników było zaprezentowanie wybranego kraju w najciekawszy sposób. Przedstawicielki SU,  aktywu  bibliotecznego oraz harcerze z naszej szkoły prezentowali  Holandię.

Występy wszystkich uczniów były na bardzo wysokim poziomie.

Spośród siedemnastu szkół, pięć stanęło na podium w tym nasze dziewczynki, które zdobyły IV zaszczytne miejsce  oraz nagrodę finansową w wysokości 200 zł. Uczennice wykonały piękny układ taneczny do holenderskiej piosenki pt. „Want verliefd zijn is leuker” .

Aby obejrzeć film z występu naszych uczniów kliknij w link: https://youtu.be/H_wWvQx8o3w

Uczniowie biorący udział w prezentacji:  Natalia Gusta, Emilia Nowakowska, Wioleta Kuliś,  Wiktoria Łęcka, Natalia Toborek, Lena Migoń, Magdalena Baran, Karolina Jambor, Emilia Turczyn, Magdalena Okoń, Maja Pura, Konra