Losowy obrazek

Nawigacja

DM DKKDrukuj

Dziecięco - Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki

Uczniowie należący do Dziecięco – Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki

w Roku Szkolnym 2020/2021.

Gabriela Barszcz, Emilia Kowal, Blanka Celebańska, Daniel Binkowski - kl. IVb.

Dawid Łączek – kl.VI.

Nadia Wojtczyk, Ada Prokop, Katarzyna Turczyn, Klaudia Wicik – kl.VIIa.

Anna Grabiec, Nina Łączek, Wiktoria Łęcka, Lena Migoń, Weronika Piskorek, Kinga Turczyn, Kacper Stypka, Natalia Toborek, Kamil Turczyn, Emilia Wójcik – kl. VIIIb.

************************************************************************************

W październiku i listopadzie odbywały się grupowe spotkania uczniów należących do Dziecięco - Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas których wspólnie omawialiśmy nowelę Stefana Żeromskiego pt." Rozdziobią nas kruki i wrony". Akcja opowiadania rozgrywa się pod koniec powstania styczniowego i opisuje los powstańca Szymona Winrycha, który ginie z rąk rosyjskich żołnierzy. Autor ukazuje ciężki los bohatera i całej naszej Ojczyzny. 
Zachęcamy wszystkich do przeczytania tej poruszającej noweli.

 


Czwarte spotkanie już za nami...

W dniu 14.03.2017r. w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie uczniów należących do Dziecięco – Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem wspólnie dyskutowaliśmy i omawialiśmy książkę A. C. Doyle pt. „Przygody Sherlocka Holmesa”.

„Sherlock Holmes to genialny detektyw, gentelman o nienagannych manierach, którego pasją są kryminalne zagadki, palenie fajki i gra na skrzypcach”. Sherlock mieszka w Londynie wraz ze swoim przyjacielem, doktorem Watsonem, z którym wspólnie „rozwiązują” zagadki kryminalne.

Zachęcamy wszystkich do przeczytania powyższej książki . Myślimy, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Na kolejnym spotkaniu (w kwietniu) będziemy omawiać książkę Grażyny Bąkiewicz „Ale kino!”

Zdjęcia TUTAJ:

Trzecie spotkanie naszego Klubu!

W dniu 20.12.2016r. odbyło się kolejne spotkanie z Dziecięco – Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubem Książki. Tym razem, tuż przed świętami, wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki Małgorzaty Musierowicz pt. „Kwiat kalafiora”.

Akcja utworu toczy się w 1977r. w Poznaniu. Autorka w ciekawy sposób opisuje losy rodziny Borejków. Zwyczajne życie w rodzinie zmienia się wówczas, kiedy p. Mila, mama czterech córek idzie do szpitala. Opieka nad rodzeństwem i ojcem spada na najstarszą z córek – Gabrysię. Dziewczynka musi zmierzyć się z sytuacjami i problemami życia codziennego. Wszyscy podziwialiśmy Gabrysię, która przejmując obowiązki mamy doskonale poradziła sobie z rolą „ gospodyni domowej”. Należy dodać , iż czasy opisane w utworze różnią się znacznie od dzisiejszych. Uczniowie z DzMDKK  zwrócili na to uwagę czytając zaznaczone przez siebie fragmenty, z których wynika, że palenie w piecach kaflowych, stanie w długich kolejkach i kupowanie produktów żywnościowych tylko na karki, to w tamtym okresie codzienność.  

Dlaczego taki tytuł utworu?- dowie się każdy, kto przeczyta powyższą książkę.

Zapraszamy i zachęcamy do czytania!

Kolejne spotkanie klubu odbędzie się po feriach. Wtedy wspólnie będziemy dyskutować na temat książki A. Conana Doyle pt. „ Przygody Sherlocka Holmesa”.

Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

Drugie spotkanie naszego klubu...

W dniu 4.11.2016r. w Bibliotece Szkolnej w Kluczewsku odbyło się kolejne spotkanie Dziecięco – Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym wspólnie omawialiśmy książkę Andrzeja Maleszki pt. „ Magiczne Drzewo – Świat Ogromnych”. Każdy z klubowiczów w swobodny sposób wypowiedział się na temat przeczytanego przez siebie utworu, porównując świat realn z fantastyką. Korzystając ze wskazówek jakie udzieliła nam na poprzednim spotkaniu blogerka książkowa p. Ewelina Bartocha, wspólnie napisaliśmy recenzje.

Zaczarowane puzzle.

Świat fantasy. Świat nieograniczonej wyobraźni. Świat pełen przygód. Świat bez granic. Tak najlepiej można opisać historie stworzone przez Andrzeja Maleszkę. Jego książki z serii „Magiczne Drzewo” są bardzo popularne wśród młodzieży, tej młodszej i tej nieco starszej. Pełne przygody, humoru i zabawy historie młodych bohaterów to prawdziwa rozrywka dla niejednego czytelnika. „Świat Ogromnych” to kolejna książka, w której przeżyjemy magiczną przygodę.

„Patrzyli ponuro w ciemność. Parking otaczały gigantyczne drzewa. Na niebie fruwały wielkie czarne nietoperze. Poczuli się bardzo mali w tym ogromnym świecie.”

Tym razem młodzi bohaterowie przenoszą się do świata ogromnych za sprawą magicznych puzzli. Muszą zmierzyć się z masą niebezpieczeństw, stawić czoło niejednemu olbrzymowi i odnaleźć zaginionego syna nauczycielki. I najważniejsze… muszą odnaleźć puzzle, które przeniosą ich z powrotem do domu.

Seria „Magiczne Drzewo” to bardzo ciekawe i mądre książki dla młodych ludzi. Andrzej Maleszka tworzy coraz to fantastyczniejsze przygody sprawiając, że z każdym tomem grono jego fanów się poszerza. Tym razem autor zabiera nas do świata olbrzymów, gdzie koty są wielkości lwów, bociany wyglądają jak żyrafy, a ludzie mają wysokość kilku pięter wieżowca. W tym świecie mali bohaterowie przeżywają dużo przygód, jedne zabawne, inne przerażające. Aż się włos jeży na głowie, gdy czytamy o olbrzymich ludziach, ogromnych zwierzętach, przed którymi muszą uciekać bohaterowie.

„Świat Ogromnych” to zabawna, mądra i pouczająca książka. Dzięki takim książkom kształtują się umysły młodych ludzi. Autor bardzo starannie dobiera słownictwo. Styl jest przejrzysty, przez co książkę czyta się jednym tchem. Oprawa graficzna zasługuje na pochwałę. Przerywniki w postaci bardzo ładnych zdjęć, które idealnie wpasowują się w daną akcję to bardzo fajny pomysł. Dzięki takim „stoperom” czytanie staje się bardziej atrakcyjne i przyjemniejsze dla młodych czytelników. Choć wyobraźnia czytelnika nie zna granic, to dzięki ilustracjom zamieszczonym w książce nie mamy problemu z wyobrażeniem sobie bohaterów. Andrzej Maleszka zadbał, by czytelnik nie nudził się choćby przez chwilę. Akcja goni akcję, a jej niespodziewane zwroty prowadzą do całej gamy emocji. Czujemy się jak na przejażdżce prawdziwym rollercoasterem złożonym z emocji, obaw, śmiechu i adrenaliny.

„Mamy zawsze kochają dzieci, nawet gdy są trochę nietypowe.”

Główni bohaterowie to bardzo bystrzy, mądrzy młodzi ludzie. W ich wykreowanie autor włoży całe serce, co widać na każdej stronie. Mimo młodego wieku dostrzegamy u nich odwagę i chęć do pokonywania różnych przeszkód, a także chęć na nowe przygody. Oni nie znają granic i mimo poważnych misji umieją się dobrze bawić. Bohaterowie drugoplanowi to również barwne postacie. Autor zadbał o czarne charaktery, czyli złych i podłych rówieśników naszych bohaterów. Wiadomo, że w naszej rzeczywistości znajdą się dokuczliwe dzieciaki. Tak samo i w „Świecie Ogromnych” ich nie zabraknie.

Każdą powieść z serii „Magiczne Drzewo” można czytać oddzielnie, nie znając wcześniejszych części. To bardzo fajne rozwiązanie. Dlatego po „Świat Olbrzymich” można sięgać bez obawy, że nie przeczytaliśmy wcześniejszych pozycji. Bohaterowie w każdej części się powtarzają, fabuła w pewnym stopniu nawiązuje do poprzednich części, ale książka jest tak skonstruowana, że nie czujemy, aby nam coś umknęło.

Książę polecamy wszystkim młodym czytelnikom. To lektura idealna dla rozwijających się umysłów. Takich pozycji na rynku literatury powinno być więcej. Dzięki nim młodzi czytelnicy mają okazję poznać powieści fantasy połączone z przygodą, a wiadomo, że to młodzi ludzie kochają najbardziej. Do tego książka uczy i pokazuje ważne wartości. Idealna dla młodych czytelników. Polecamy!

Kolejne spotkanie klubu odbędzie się 20 grudnia, na którym wspólnie będziemy dyskutować na temat książki Małgorzaty Musierowicz pt. „ Kwiat kalafiora”.

Małgorzata Walasek

Zaczynamy dyskutować o książkach…

22 września w bibliotece szkolnej w Kluczewsku odbyła się inauguracja Dziecięco –Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Chęć udziału w DKK zgłosili  uczniowie z klasy VIa i VIb. Są to: Magdalena Baran, Wioleta Kuliś, Emilia Turczyn, Adrian Gębski, Karolina Jambor, Karolina Jamróz, Paulina Liczberska, Magdalena Okoń, Aleksandra Teklak. W spotkaniu uczestniczyła pani dyrektor Zespołu Przedszkolno – Szkolnego  Irena Orzechowska, która serdecznie powitała nowych klubowiczów  oraz podkreśliła zalety czytania  książek. Swoją obecnością zaszczyciła nas także blogerka książkowa, pani Ewelina Bartocha, która opowiedziała o swojej pasji do  czytania i recenzowania książek. Klubowicze zostali zapoznani z zasadami działania  DKK. W przyjaznej atmosferze młodzież wymieniała się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi książek, które warto przeczytać.  Uczniowie otrzymali również pierwszą pozycję  do przeczytania – książkę Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo – Świat Ogromnych”. Na zakończenie pani Ewelina rozdała wszystkim drobne upominki.

Na kolejne spotkanie klubu zapraszamy 27 października!

Małgorzata Walasek

Zdjecia TUTAJ: