Wizyty

free counters

Uroczystości i wydarzeniaDrukuj

Rok Szkolny 2017/2018

Dziecięcy raj.

Sala zabaw „Figloraj” w Przedborzu to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez naszych przedszkolaków. Dzieci zawsze chętnie i licznie uczestniczą w wyjazdach do krainy dziecięcej zabawy. 16 października przedszkolaki z oddziałów zerowych spędzali  czas na fantastycznej zabawie, korzystając z licznych atrakcji bawialni. Tunele, zjeżdżalnie, baseny kulkowe były oblegane a dziecięcy, radosny śmiech świadczył o znakomitej zabawie.  Dzieci stwierdziły, że czas płynie tam zbyt szybko i już z niecierpliwością czekają na kolejną wizytę w tym uroczym miejscu.

A. Błotnicka, E. Dumin, M. Sobczyk

Czyste ręce, ważna sprawa.

Światowy Dzień Mycia Rąk to święto, którego celem jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Organizowana akcja we wszystkich oddziałach przedszkolnych  ma na celu pomóc dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, oraz wdrożenie do nawyku mycia rączek przed jedzeniem, czy po wyjściu z toalety.

Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od   przeczytania wiersza napisanego przez Juliana Tuwima pt. „List do dzieci”. Następnie przedszkolaki rozmawiały na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie bawiliśmy się z  piosenką „Umyjemy brudne ręce”, wysłuchaliśmy także bajki o królewnie, która nie chciała myć rąk.

Na koniec spotkania dzieci składały uroczyste ślubowanie: „Uroczyście ślubuję zawsze myć ręce wodą i mydłem przed jedzeniem i po wizycie w toalecie”.

Wychowawczynie przedszkola

,,Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”.

Dnia 13.10.2017r w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia pod hasłem ,,Owocowy dzień”. W tym dniu we wszystkich grupach zagościły owoce. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę pełnią one w odżywianiu. Przedszkolaki prezentowały wiersze i piosenki o owocach, odgadywały zagadki, wykonywały prace plastyczne. Wiele radości sprawiła dzieciom degustacja przygotowanych wcześniej owocowych smakołyków.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Sprzątanie świata w Przedszkolu

"Jestem małym ekologiem,
O przyrodę zawsze dbam.
Chcę by na naszej pięknej Ziemi
Przyjemniej wszystkim żyło się nam!"

26 września przedszkolaki z zajęć dodatkowych z wielkim entuzjazmem uczestniczyły w akcji „Sprzątanie świata”. Dzień rozpoczął się od pogadanki na temat: „Dlaczego należy dbać o środowisko, w którym żyjemy?". Wyposażone w worki oraz rękawiczki ochronne dzieci wyruszyły na poszukiwanie śmieci, sprzątały  teren wokół szkoły. Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się sumiennie wykonać swoje zadanie. Poprzez udział w takich akcjach rozwijana jest w dzieciach potrzeba dbania o przyrodę po to, aby mogły korzystać z jej uroków.     Mamy więc nadzieję, że udział przedszkolaków w SPRZĄTANIU SWIATA już zaczyna przynosić efekty dla nas WSZYSTKICH!

Marzena Sobczyk

Zajęcia warsztatowe w bibliotece szkolnej

W dniu 22 września grupa dzieci uczestniczących w zajęciach dodatkowych odwiedziła bibliotekę szkolną. Maluchy były pod wielkim wrażeniem tego miejsca. Dzieci obejrzały regały z książkami i czasopismami o tematyce dziecięcej. Zostały również zapoznane z zasadami korzystania z biblioteki oraz z zaletami czytania książek. Poznały baśń o wawelskim smoku. Następnie uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, podczas których kolorowały wawelskiego smoka.

Marzena Sobczyk

Najmłodsze przedszkolaki z wizytą w bibliotece szkolnej

W piątek 15.05 najmłodsze  przedszkolaki odwiedziły  bibliotekę  szkolną. Dzieci były zafascynowane magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich bywało wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, jednak dla większości była to pierwsza wizyta. Przedszkolaki dowiedziały się co to za miejsce, jak nazywa się osoba, która tu pracuje, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy korzystać z księgozbioru. Pani Małgosia pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom najmniejsze książeczki z działu dziecięcego. Na zakończenie spotkania została przeczytana dzieciom należącym do najmłodszej grupy przedszkolnej książeczka Agnieszki Kmity pt. "Uczynne kotki". Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia. Dzieci obiecały pani Małgosi, że niedługo znów ją odwiedzą.

Alina Czarny Marszałek

Rok Szkolny 2016/2017

PRZEDSZKOLAKI W FOGLORAJU

W roku szkolnym 2016/2017 dzieci z wszystkich grup przedszkolnych w Z.P.S. Kluczewsko kilkakrotnie wyjeżdżały do sali zabaw „Figloraj” w Przedborzu. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazdy związane były z wielkimi emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. Celem naszych wycieczek była przede wszystkim integracja grup, rozwijanie motoryki dużej i małej oraz stwarzanie możliwości radosnego spędzania czasu. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini-pojazdów, armatek na piłeczki, tuneli, pociągu i koników. Przedszkolaki były zachwycone nowo poznanym miejscem.

Dziękujemy władzom Urzędu Gminy w Kluczewsku za udostępnienie autokaru i sponsorowanie przejazdu do sali zabaw „Figloraj”.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ MAMY

Zdjęcia TUTAJ:

ROBOT DASH Z WIZYTĄ U 3-4 LATKÓW

Niecodzienny gość odwiedził maluszków w dniu 29.03.2017 r. Pani Małgorzata Lipniak w ramach nauki programowania przeprowadziła prezentację robota o imieniu Dash. Gość przywitał się z przedszkolakami a następnie prezentował swoje umiejętności: wydawał sygnały świetlne, naśladował odgłosy zwierząt. Dzieci zaprosiły robota Dash na kolejne spotkanie.

Zdjęcia TUTAJ:

SMACZNY I ZDROWY KOKTAIL OWOCOWY

Dzieci z zajęć dodatkowych w przedszkolu doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się m.in. prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach postanowiliśmy zrobić koktajl owocowy. Aby go przyrządzić dzieci przyniosły do przedszkola różne owoce. Przed przystąpieniem do pracy maluchy zapoznały się z wyglądem, budową i działaniem blendera. Utrwaliły także zasady bezpieczeństwa. Zadanie  okazało  się niezwykle proste.  Była  to prawdziwa  ,,bomba  witaminowa''. Uśmiech  na  twarzach  dzieci  gościł  przez  cały  proces  przyrządzania koktajli,  a jeszcze szerzej  uśmiechnięte  buzie  pojawiły  się  po  wypiciu  pysznych,   jednocześnie zdrowych i odżywczych  napojów.   

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ WIOSNY W NASZYM PRZEDSZKOLU

W dniu 23 marca 2017 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie „pożegnania zimy”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Wszystkie grupy zebrały się w jednej sali, aby wspólnie powitać Panią Wiosnę. Podczas zabaw dzieci miły okazję przywołać wiosnę piosenkami i głośnymi okrzykami. Jakież było ich zdumienie i radość, gdy pojawiła się Pani Wiosna i zaprosiła dzieci na wiosenny spacer. Wokół przedszkola ruszył barwny korowód. Przedszkolaki radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały hasło: „Witaj Wiosno!”. Na zakończenie pochodu wszyscy pożegnali Marzannę, która odeszła do „Krainy Wiecznych Śniegów”. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła. Mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

"FIGLORAJ" PRZEDBÓRZ

Zdjęcia TUTAJ:

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO – robimy kanapki z pastą

28 lutego 2017r. realizowane były kolejne zajęcia w ramach warsztatów kulinarnych  „Tukanowy Szef Kuchni”, w których wzięły udział przedszkolaki uczęszczające na zajęcia dodatkowe. Maluchy podjęły wielkie wyzwanie – same musiały przygotować pasty do kanapek. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia past kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że dzieci lubią kanapki z pastą, gdyż nawet największe "niejadki" zjadły swoje kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie i kolorowo.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ

JAŚ I MAŁGOSIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Zdjęcia TUTAJ:

BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe. W dniu 15 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci.  W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz schrupać wafelka czy  pączka. Przedszkolaki poprzez zabawę rozwijały umiejętności współżycia i współdziałania w grupie, rozwijały śmiałość w kontaktach z rówieśnikami, umocniły wiarę  we własne możliwości, wzmacniały poczucia własnej wartości. Bal dostarczył wszystkim wiele  radości. Następny bal karnawałowy już za rok.

Marzena Sobczyk, Alina Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

WALENTYNKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

14 lutego dzieci w Przedszkolu  świętowały Walentynki. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak szczęście, miłość, przyjaźń. Po zapoznaniu dzieci z tradycją tego święta, odbył się Bal Walentynkowy.  Dzieci przy muzyce dawały upust swojej fantazji, stworzyły żywe serce, uczestniczyły w licznych zabawach ruchowych i plastycznych, mogły wykazać się swoją wyobraźnią i kreatywnością. Przedszkolaki szczerze i otwarcie okazywały radość i sympatię w stosunku do innych. Umiejętność mówienia o swoich uczuciach i sprawiania radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku.

Alina Czarny Marszałek, Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPACH PRZEDSZKOLNYCH

W Przedszkolu zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 24 i 25 stycznia w grupach przedszkolnych odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie Pani Dyrektor Irena Orzechowska przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i  złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. 

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Wigilia w Przedszkolu

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
przyniesie Wam spokój i radość…

W środę 21 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Irena Orzechowska złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Święty Mikołaj u Przedszkolaków

Zdjęcia TUTAJ:

Barbórka w Przedszkolu

"Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!"

Barbórka – tradycyjne polskie święto górnicze, obchodzona jest na cześć św. Barbary, patronki górników. 4 grudnia to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu. Dzieci poznały legendy śląskie i bocheńskie, pracę górników, rysowały węglem, zdobyły wiedzę na temat właściwości tego minerału oraz jego powstania. Poznały również strój górnika, w skład którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem) – wysoką, sztywną czapkę. Dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonały czapkę górnika.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Andrzejki w Naszym Przedszkolu

30 listopada dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych bawiły się na zabawach andrzejkowych. Wróżyły sobie z rozsypanych karteczek, przekuwały serce z wypisanymi imionami, lały wosk. Tradycyjnie też ustawiały buty w kierunku drzwi, aby dowiedzieć się, kto z nich pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni. Wróżby przeplatane były tańcami i zabawami przy muzyce. Rodzice zapewnili dzieciom słodki poczęstunek.

Zdjęcia TUTAJ:

Światowy Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu w Kluczewsku

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest on towarzyszem dzieci, przyjacielem oraz powiernikiem największych sekretów i tajemnic.  25 listopada  w Przedszkolu w Kluczewsku obchodzony był „Światowy Dzień Pluszowego Misia". Z tej okazji każdy maluch przyniósł do przedszkola swojego pluszowego przyjaciela.  Przybliżyłyśmy dzieciom historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych, zachęcając przy tym do częstszego sięgania po literaturę dziecięcą. Młodsze dzieci kolorowały lub rysowały misie, starsze wycinały sylwety.  Zaśpiewały piosenkę: „Ja jestem niedźwiadek”, zachęcając wszystkich do zjadania miodu. Dzieci wzięły udział w zabawach muzyczno-ruchowych„,  tańczyły do piosenek: „Jadą , jadą misie” oraz „Gumimiś”. Przedszkolaki chętnie brały udział w konkurencjach sprawnościowych. Uwieńczeniem uroczystości był ,,Tort Misiowy”. 

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Dnia 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości. To święto widnieje od niedawna w naszych kalendarzach. Właśnie tego dnia obchodziliśmy w przedszkolu na zajęciach dodatkowych Dzień Życzliwości, Pozdrowień oraz Dobrych Manier.
Celem przeprowadzonych zajęć było zachęcenie dzieci do okazywania innym dobroci, koleżeństwa i uprzejmości, a także kulturalnego odnoszenia się do rówieśników i dorosłych. W tym dniu dzieci zastanawiały się, co to jest życzliwość, dlaczego warto być życzliwym, jak ją okazywać bliskim, kolegom, starszym osobom na co dzień. A jakich magicznych słów się nauczyły? „dziękuję, proszę, dobranoc, do widzenia, przepraszam, do zobaczenia, jak miło, jak mi przykro”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały plakat.
Dzisiejszy dzień dostarczył wszystkim wielu pozytywnych emocji i utwierdził  w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

OWOCOWE SZASZŁYKI

Tym razem na zajęciach dodatkowych  z cyklu „Tukanowy szef  kuchni ” dzieci dowiedziały się o tym jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców. Piątek  4 listopada  upłynął nam pod znakiem wytężonej pracy. Przygotowaliśmy własnoręcznie owocowe szaszłyki. W przedszkolu pojawiły się różne owoce. Oglądaliśmy je, określaliśmy ich kształt, kolor, wielkość, bawiliśmy się w "owocowy stragan", aż w końcu nadeszła pora na kolorowy deser. Każdy  dostał na talerzu kolorowe kawałki  owocowców, które  następnie nakłuwaliśmy  na patyczki i w końcu... można było zjeść - mniam, mniam - było pyszne! Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

W STARYM KINIE

Ale czy nie warto czasem sięgnąć po stare, magiczne bajki wyświetlane na ścianie z rzutnika diaskopowego?
W Zespole Przedszkolno-Szkolnym  w Kluczewsku  zostały zorganizowane przez  Bibliotekę Szkolną przy współpracy z panią Marzeną Sobczyk, zajęcia pod hasłem “ W starym kinie”, podczas których przedszkolaki miały możliwość przekonać się, jak wyglądała domowa rozrywka w czasach, gdy nie było jeszcze konsoli do gier ani kina domowego.
Stary rzutnik “Ania” rodem z ubiegłego wieku, przeniósł dzieci do krainy bajek. Dzieciom tego typu spotkania z literaturą bardzo się spodobały, dlatego Biblioteka nie wyklucza możliwości powtórzenia tego typu zajęć.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ JEŻA

10 listopada w grupie 3 i 4-latków zrobiło się bardzo jeżowato... Dzień Jeża to kolejne nietypowe święto zorganizowane dla Maluszków w przedszkolu. To jedno z wielu pozornie dziwnych świąt w kalendarzu. Dlaczego mamy bowiem świętować z okazji istnienia małego kolczastego ssaka? Odpowiedź jest prosta. Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej o tych uroczych ssakach. I tak też działo się u Nas. Na zajęciach dydaktycznych przedszkolaki zgłębiały widomości na temat środowiska naturalnego jeży, ich sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci śpiewały piosenki i bawiły się w zabawy związane z tym zwierzakiem. Na koniec zajęć dzieci wykonały jeżyka i obejrzały bajkę o jeżyku. Dopełnieniem Dnia Jeża były  maskotki jeżyki, które dzieci zabrały do domów.

A. Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

W piątek, 4 listopada, w grupie 3 – 4 latków odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. Dlatego ten dzień w przedszkolu miał dzieciom przypomnieć jak ważne  są bajki i że warto do nich powracać. Celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa a zło zostaje ukarane. 
Dzieci chętnie  uczestniczyły w  quizach i konkursach. Było m.in. odgadywanie tytułów bajek, rozpoznawanie postaci bajkowych. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, bawiły się w teatr naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów, jak też rozdzielały groch  i fasolę. Niespodzianką był list od Czarownicy Bambarycy i Królowej Bajek z recepturą na Magiczny Wulkan. Spotkanie z bajkowymi postaciami odbyło się w radosnej, pełnej uśmiechów atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Zdjęcia TUTAJ:

PRZEDSZKOLAKI PRZY GROBIE NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

W dniu 26 października br. przedszkolaki z ZPS udały się na cmentarz. Nad grobem Nieznanego Żołnierza dzieci zapaliły znicze i uczciły pamięć poległych modlitwą. Przedszkolaki z wielkim przejęciem uczestniczyły w wizycie na cmentarzu.


Zdjęcia TUTAJ:

OWOCE - SAMO ZDROWIE!

"Owoce - Samo Zdrowie!" Pod takim hasłem dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Kluczewsku  poznawały znaczenie owoców dla zdrowia. Jesień to  przecież czas zbiorów w sadzie i ogrodzie. Podczas zajęć dzieci poznawały smak, zapach, kształt i wielkość owoców. Maluszki chętnie śpiewały piosenkę ,, Małe czerwone jabłuszko”. Grupy starszaków wykonały pracę plastyczną. Efektem finałowym była degustacja owoców przygotowana przez przedszkolaków.

Jesteśmy przekonani, że wszystkie podjęte przez nas działania przyczynią się do  spożywania warzyw i owoców w  różnej postaci zarówno w przedszkolu  jak i w domu rodzinnym.

Zdjecia TUTAJ:

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

W dniu 7 października 2016 roku najmłodsza grupa przedszkolna uczestniczyła w  zajęciach bibliotecznych, podczas których dzieci wysłuchały bajkę pt:.  „Pstrokata Kurka” Urszuli Kozłowskiej.  Po przeczytaniu książki dzieci aktywnie wypowiadały się na jej temat. Grupa dzieci została zapoznana z regulaminem biblioteki oraz poszanowaniem książek.  Przedszkolaki miały również  możliwość oglądania  nowych książeczek  oraz czasopism dla dzieci. Pobyt w bibliotece był wielką frajdą dla każdego malucha.

Zdjęcia TUTAJ:

TUKANOWY SZEF KUCHNI W NASZYM PRZEDSZKOLU

4 października 2016r najmłodsze przedszkolaki uczęszczające na  zajęcia dodatkowe  wzięły udział w warsztatach kulinarnych  pt:.„ Tukanowy szef  kuchni ”. Po starannym umyciu rączek , przygotowaniu stanowisk  wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kolorowe kanapki  nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Dzieci podczas swojej pracy kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Zdjęcia TUTAJ:

Rok Szkolny 2015/2016

PIKNIK NA POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

22 czerwca odbył się piknik-grill dla wszystkich przedszkolaków. Przede wszystkim dopisała pogoda wiec wszyscy odetchnęli z ulgą. Oczywiście najwięcej radości sprawił dzieciom  przygotowany grill  oraz wspólne zabawy z  wykorzystaniem chusty animacyjnej, woreczków, hula- hop, piłek. Możliwość wspólnych zabaw, swobodne rozmowy sprawiły dzieciom wielką frajdę. Dopisywał wszystkim dobry humor i apetyt.  Muzyka disco sprowokowała wielu tancerzy do ujawnienia swoich talentów tanecznych. Należą się ogromne brawa za kondycję.

Z prawdziwą przyjemnością i satysfakcją dziękujemy wszystkim RODZICOM I PRZEDSZKOLAKOM ZA WSPÓLNIE SPĘDZONY ROK SZKOLNY 2015/2016. Życzymy wszystkim dzieciom i ich rodzicom spokojnych i udanych wakacji!!! Do zobaczenia we wrześniu!!!

Zdjęcia TUTAJ:

PRZEDSZKOLAKI Z DOBROMIERZA Z REWIZYTĄ W KLUCZEWSKU

Zdjęcia TUTAJ:

BRZECHWOLANDIA

W dniu 08.06.2016r odbył się wyjazd przedszkolaków  do DK we Włoszczowie. Dzieci  obejrzały  teatrzyk pt.  ,,Brzechwolandia” w wykonaniu  aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ DZIECKA

W dniu 01.06.2016r dzieci z przedszkola wyruszyły na plac zabaw usytuowany przy Stadionie Sportowym w Kluczewsku. Na wstępie wychowawczynie przypomniały przedszkolakom zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni i podczas pobytu na placu zabaw. Po czym maluchy ruszyły do zabawy. Nie zabrakło szaleństw i śmiechu. Po spałaszowaniu kanapek młodzi poszukiwacze przygód wrócili do przedszkola.

Zdjęcia TUTAJ:

KOCHANEJ MAMUSI

Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy. Tego dnia wszystkie dzieci, te małe i duże nie zapominają o swoich kochanych mamach. 25 maja w przedszkolu odbyła się uroczystości poświęcona kochanym mamusiom. Na wstępie Pani Dyrektor powitała wszystkich gości ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia. W trakcie uroczystości mamy mogły podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Przedszkolaki składały życzenia, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Po części oficjalnej dzieci obdarowały swoje mamy laurkami i zaprosiły na słodki poczęstunek oraz pogaduszki przy kawie. Atmosfera tej niezwykłej uroczystości była niezwykle radosna i miła.

Zdjęcia TUTAJ:

PRZEDSZKOLAKI W "HULA KULA"

W dniu 18 maja 2016r. przedszkolaki wraz z wychowawczyniami  i rodzicami wybrały się na wycieczkę do Dziecięcego Raju "Hula- Kula" w Rędzinach koło Częstochowy. Bajkowy wystrój sal zapowiadał miły pobyt. Już na samym wejściu dzieci zobaczyły m.in. samochody, motory, zjeżdżalnie, długie tunele, grającą karuzelę, dmuchany zamek. Zagadkowe przejścia, przeszkody wymagające zachowania równowagi, baseny z piłeczkami,  to wyzwania, które nie pozwoliły dzieciom  się nudzić. W międzyczasie  dzieci częstowały się  łakociami, piły soczki i jadły frytki. Pobyt w Hula Kula umiliły dzieciom animatorki, która zaproponowały zabawy ruchowe przy muzyce. Dopełnieniem zabawy był dyplom i pamiątkowe zdjęcie. Wróciliśmy do  szkoły zmęczeni, ale zadowoleni, pełni radosnych wspomnień.

Zdjęcia TUTAJ:

,,W zdrowym ciele zdrowy duch”

Przedszkolaki z ZPS w Kluczewsku biorą udział w konkursie na NAJSYMPATYCZNIEJSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW w powiecie włoszczowskim, pod patronatem Echo Dnia z tematem przewodnim ,,W zdrowym ciele zdrowy duch”. Dzieci ze wszystkich grup zaprezentowały piosenki. Można je zobaczyć na portalu ECHA DNIA WŁOSZCZOWA. Zapraszamy do głosowania. Głosy można oddawać do 01.06.2016r.

WIZYTA W DOMU KULTURY WE WŁOSZCZOWIE

W dniu 27.04.2016 r. przedszkolaki z Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Kluczewsku oglądały bajki w ramach Festiwalu Bajek Animowanych. Po projekcji każde dziecko oddało głos na wybraną przez siebie bajkę

Zdjęcia TUTAJ:

POWITANIE WIOSNY W PRZEDSZKOLU

 „Marzanno, Marzanno, TY zimowa panno!, Ciebie pożegnamy, Wiosnę przywitamy!”

Z tymi słowami dzieci z naszego przedszkola, niosąc Marzannę wyruszyły na spacer, by powitać najpiękniejszą porę roku, na którą wszyscy czekamy-wiosnę. Barwny korowód przedszkolaków z zielonymi balonami spacerował w pobliżu przedszkola. Aby tradycji stało się zadość,  przedszkolaki pożegnały zimę i ze śpiewem powitały wiosnę.

Zdjęcia: TUTAJ

ZIELONY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

17 kwietnia 2016 r. był w naszym Przedszkolu Zielonym Dniem, podczas którego na dzieci czekało wiele  atrakcji. Tego dnia dzieci z grupy 3 - 4-latki,  OA i O B przybyły do przedszkola w zielonych strojach.  Na głowach miały opaski z zielonymi owocami, listkami i żabkami. W tym dniu „poszukiwaliśmy” koloru zielonego w przedszkolnym otoczeniu, nazywaliśmy przedmioty w kolorze zielonym, odbyły się zabawy muzyczne, ruchowe i plastyczne z kolorem zielonym. Najbardziej ulubioną częścią Zielonego Dnia była degustacja przygotowanych przez dzieci kanapek, sałatki owocowej i  owoców.  Na zakończenie wszyscy  otrzymali odznakę- zieloną  koniczynkę.

Zdjęcia: TUTAJ

W STARYM KINIE

W czwartek 18.02.2016r odbyła się projekcja bajek na ścianie z rzutnika Ania. Dla dzieci to zupełna nowość, bo dziś już nikt nie wyświetla w ten sposób bajek.

Zdjęcia: TUTAJ

WALENTYNKI W GRUPIE 3-4 LATKÓW

Walentynki cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci. Maluchy z wielką radością wycinają papierowe serca i wykonują walentynkowe laurki. Każdy człowiek lubi czuć się kochanym i docenianym. Maluchy też mają swoje pierwsze, przedszkolne czy wczesnoszkolne miłości. Warto zatem sprawić, by najmłodsi też poczuli walentynkowy klimat.  W dniu 12.02.2016r. Przedszkolaki z grupy 3 – 4 latków, zanim rozpoczęły wesołe zabawy, rozmawiały  na temat Walentynek, dnia, w którym obdarowuje się ukochaną osobę drobnym upominkiem, czyli tzw. „walentynką”. Dzieci opowiadały o miłości, o tym, kogo kochają, jak postępuje się wobec tych, których kochamy. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się papierowymi serduszkami i balonami. Na koniec zabaw każde dziecko otrzymało balonika w kształcie serduszka i serduszkowe  słodkości.  Walentynki w przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanych.

Zdjęcia: TUTAJ:

 

NIECH ŻYJE BAL!!!

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.  Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. W dniu 09.02.2016r. w grupie 3 – 4 latków przy Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Kluczewsku  odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w sali przedszkolnej można było spotkać wróżki, królewny, motylka, żołnierzy, kowbojów , ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Zabawom i szaleństwom przy muzyce nie było końca, a w dodatku czekał  na dzieci słodki upominek od Rady Rodziców. Do domów wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni - już teraz wymyślają pomysły na następne karnawałowe przebrania!

Zdjęcia: TUTAJ:

MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU

Do przedszkola Święty Mikołaj zawitał już 4 grudnia. Od samego rana na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Dzień rozpoczęły wyjazdem do DK we Włoszczowie, gdzie obejrzały  teatrzyk pt.  ,,Baśnie Dalekiego Wschodu” w wykonaniu  aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. W drodze powrotnej  udały się na poszukiwania   Świętego  Mikołaja. Nawoływały go spacerując wraz ze Śnieżynkami po lesie i z wielkim przejęciem nasłuchiwały dzwonka. Po pewnym czasie  przybył ten niezwykły, wyjątkowy, długo oczekiwany przez dzieci gość. Wspólnie z Mikołajem i jego pomocnikami, dzieci przyjechały do szkoły. Następnie Św. Mikołaj został  zaproszony przez dzieci do wspólnej zabawy, tańca i śpiewu. Święty rozdał przedszkolakom prezenty i zobowiązał je do grzecznego zachowywania się w domu i w przedszkolu. Obiecał, że wróci do nich za rok i żegnany okrzykami odjechał, aby odwiedzić kolejne dzieci.

Zdjęcia TUTAJ:

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

Okazją, aby dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości, było spotkanie andrzejkowe zorganizowane w naszym przedszkolu w piątek 27. XI. 2015r. Tradycja wróżenia w wigilię św. Andrzeja jest głęboko zakorzeniona w naszej narodowej kulturze. Prawdziwa zabawa andrzejkowa musi być pełna wróżb, więc i u nas nie mogło zabraknąć: lania wosku, zabawy sercowej, wyścigu butów, wrzucania monet do wody czy czarodziejskich spodeczków z ukrytymi przedmiotami. Wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce. Poznanie swojej przyszłości dostarczyło przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, było wspaniałą zabawą.

Zdjęcia TUTAJ:

Z WIZYTĄ W ZAPRZYJAŹNIONYM PRZEDSZKOLU

W środę 25 listopada 5-latki odwiedziły swoich rówieśników z zaprzyjaźnionego przedszkola w Dobromierzu. Zostaliśmy zaproszeni z okazji Dnia Pluszowego Misia. Po przybyciu na miejsce bardzo serdecznie przywitał nas  pan dyrektor, nauczycielki oraz dzieci. Poznaliśmy historię tego święta, odbyły się również liczne konkursy, gry i zabawy. Na koniec spotkania zorganizowany był słodki poczęstunek. W podziękowaniu za zaproszenie i miłe przyjęcie wręczyliśmy dzieciom z Dobromierza upominki i zaprosiliśmy na kolejne spotkanie, ale tym razem do naszego przedszkola. Wszyscy mile wspominamy wycieczkę, a dzięki takiemu spotkaniu na pewno zyskaliśmy nowych przyjaciół.

PRZEDSZKOLAKI PRZY GROBIE NIEZNANEGO ŻÓŁNIERZA

Dnia 28 października br. przedszkolaki z ZPS udały się na cmentarz. Nad grobem Nieznanego Żołnierza dzieci zapaliły znicze i uczciły pamięć poległych modlitwą. Przedszkolaki z wielkim przejęciem maszerowały przez cmentarz.

Ten spacer na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.

Zobacz zdjęcia: TUTAJ:

WIZYTA W DANIELÓWCE

W dniu 23.10.2015 r. dzieci z przedszkola z ZPS w Kluczewsku odbyły wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego ,,Danielówka” znajdującego się w Ciemiętnikach.

Pobyt w gospodarstwie rozpoczęliśmy od obserwacji danieli. Gospodyni przeczytała list od przewodniczki stada Basi, opowiadała o zwyczajach tych zwierząt. Dzieci karmiły daniele przywiezionymi przysmakami – kasztanami, żołędziami oraz marchewkami. Przedszkolaki nadały imię – Pikiś nowemu członkowi stada. Następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy a później zjadły pyszny obiad i ciasteczka. Po chwili odpoczynku nastał czas na szaleństwo przy muzyce. Za wspaniałe ugoszczenie i dzień pełen wrażeń dzieci podziękowały pani gospodyni.

Zdjęcia z wizyty TUTAJ:

PASOWANIE PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 21 października  2015r. w naszej szkole odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Na uroczystości tej obecni byli rodzice oraz pani dyrektor Irena Orzechowska.
Przygotowania trwały od początku roku szkolnego. Dzieci chcąc dostać się do grona „braci przedszkolnej” musiały  wykazać się nie lada wiadomościami i umiejętnościami, m.in. śpiewu, tańca, recytacji. Po zaprezentowaniu wszystkich umiejętności dzieci złożyły przysięgę, powtarzając słowa:

"My maluchy przyrzekamy: - Być dobrymi przedszkolakami - Nie grymasić i nie szlochać - Zawsze swoje panie słuchać - Grzecznie bawić się i fikać - W mig zjadać z talerzyka - Nauczymy sie dziękować -I porządnie się zachować - Od dziś zawsze być zuchami - I dobrymi kolegami."

Następnie pani dyrektor rozpoczęła ceremonie pasowania. Kładąc  na ramieniu każdego dziecka wielką kredkę, nadawała mu miano przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy. Natomiast Rada Rodziców zakupiła książki, które w każdej grupie uzupełniają „kącik książki”.

Zdjęcia z Pasowania TUTAJ:

Rok Szkolny 2014/2015

WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU

Dzień św. Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto zakochanych. W naszym przedszkolu dzieci nie boją się mówić o swoich emocjach i uczuciach, szczególnie w „Walentynki” szczerze i otwarcie okazywały przyjaźń i sympatię rówieśnikom.

W dniu poprzedzającym 14 lutego przedszkolaków odwiedziła Pacynka-Walentynka. Dzieci wiedziały dlaczego akurat tego dnia pojawiła się w przedszkolu. Spontanicznie wypowiadały się o znaczeniu słów „szczęście”, „miłość” i „przyjaźń”. Wiedzą doskonale kogo lubią, a kogo kochają i w jaki sposób mogą okazywać swoje uczucia. Po zapoznaniu dzieci z tradycją tego święta odbyła się zabawa walentynkowa, w czasie której dzieci brały udział w rozmaitych zabawach ruchowych, konkursach zręcznościowych i zagadkowych, szukały drugich połówek serc, dobierały w pary bohaterów swoich ulubionych bajek. Zostały przy tym nagrodzone medalami w kształcie serduszek. Ten „czerwony” dzień, w którym maluchy przybyły do przedszkola w ubiorze koloru czerwonego nie obyłby się bez muzyki, przy której dzieci dawały upust swojej fantazji. Każdy mógł zatańczyć jak najbardziej wymyślne tańce. Gwar i śmiech panowały wówczas w sali, a na policzkach dzieci pojawiły się wypieki. Podczas zajęć plastycznych przedszkolaki własnoręcznie wykonały walentynkę, którą zapewne wręczą ukochanej lub zaprzyjaźnionej osobie. Słodkim akcentem były pyszne, „serduszkowe” lizaczki, które dodatkowo osłodziły ten wyjątkowy dzień.

Zdjęcia (autor: p. Ewelina Prokop) tutaj

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE JAK CO ROKU W KARNAWALE

Karnawał to wspaniały okres zimowych balów i zabaw. Jest wielką atrakcją również dla dzieci. Dostarcza im wiele radości i zadowolenia, dlatego bal karnawałowy co roku odbywa się także w najmłodszej grupie przedszkolnej 3-4 latków.

Dnia 5 lutego 2015t. już od rana w przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie. Sala przedszkolna ozdobiona mnóstwem balonów i serpentyn zamieniała się w sale balową pełną księżniczek, wróżek, rycerzy, „ninja”, był też Zorro, Batman, a nawet biedronka i lekarz chirurgii.

Najpierw w przedszkolu pojawiła się wróżka i zaklęciem wprawiła wszystkich w dobry nastrój do zabawy. Następnie dzieci wyruszyły na bal „pociągiem”. Krętymi torami, przy piosence „Jedzie pociąg z daleka” dotarły na miejsce, gdzie nadeszła pora na wejście do Sali balowej. Każde dziecko przedstawiło się w zupełnie innej niż na co dzień kreacji. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmicznej muzyce, były one przeplatane zabawami oraz konkursami. Najbardziej do gustu przypadł przedszkolakom zagadkowy konkurs dla odważnych. Chętnie przekłuwali rycerską strzałą pękające z hukiem balony i bezbłędnie odgadywali umieszczone w nich zagadki. Przegranych nie było również po tańcu par splecionych serpentyną, do którego chłopcy wybrali swoje partnerki w sposób zaczerpnięty z bajki o Kopciuszku. Wylosowali z worka bucik jednej z koleżanek, odszukali jego właścicielkę i pary ostrożnie z gracją tak, by serpentyna nie przerwała się, zatańczyły razem krótką melodię. Wszyscy zostali nagrodzeni. Wielką atrakcją dla dzieci podczas balu były zabawy z balonami i połyskującymi serpentynami, które wirowały nad ich głowami. Na Sali podczas pląsów robiło się bajecznie i kolorowo. Oczywiście znalazł się też czas na słodki poczęstunek przygotowany przez radę Rodziców.

Taka zabawa odbywa się w grupie „Krasnoludków” co roku i co roku towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia dla maluchów, którzy mimo iż trochę zmęczeni – zadowoleni z pamiątkowymi balonami opuszczają przedszkole. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Opiekunki Przedszkola

Bal Karnawałowy - Przedszkole (zdjęcia autorstwa pani Eweliny Prokop) Zdjęcia TUTAJ

KOCHAM MOJĄ BABCIĘ, KOCHAM MEGO DZIADKA

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.

W Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Kluczewsku zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisana w repertuar  imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci przedszkolnych, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i łez. Dnia 21 stycznia w grupie 3 – 4 latków odbyła się wspaniała impreza. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersze, piosenki i taniec, mogły wyrazić  kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane kwiatuszki i laurki.

            Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

Alina Czarny Marszałek

ZDJĘCIA Z OBCHODÓW DNIA BABCI I DZIADKA W NASZYM PRZEDSZKOLU TUTAJ