Uroczystości i wydarzeniaDrukuj

Rok Szkolny 2020/2021

Dzień Mamy w naszym Przedszkolu...

Małym serduszkiem życzę Ci Mamo

zdrowia, uśmiechu najwięcej.

A za Twą dobroć i miłość

przyjmij ten kwiatek w podzięce.

Matka to szczególna osoba w życiu każdego człowieka. To Ona, mimo zmęczenia, zawsze znajduje dla nas czas. Potrafi wysłuchać, doradzić i pocieszyć. Dlatego w tym wyjątkowym dniu -  Dniu Matki, przedszkolaki (3, 4, 5, 6 – latki) wierszem i piosenką, dziękują swoim Mamom za ich codzienną troskę.

Jolanta Noga, Barbara Hyska, Alina Czarny Marszałek, Agnieszka Piskorek, Joanna Nowicka

Zdjęcia TUTAJ:

Film (3-4 latki) TUTAJ:

Film (5 latki) TUTAJ:

Film (6 latki) TUTAJ:

Przedszkolaki pamiętały o urodzinach św.  Jana Pawła II

18 maja 2021 roku mija 101 rocznica urodzin patrona naszej szkoły – św. Jana Pawła II, człowieka, który dla Polaków jest symbolem wiary, nadziei i miłości. Chcąc uczcić ten dzień, dzieci z grup przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach poświęconych Jego osobie. Przedszkolaki oglądały ilustracje przedstawiające Wielkiego Polaka i słuchały ciekawostek dotyczących pontyfikatu papieża. Wspólnie zaśpiewaliśmy też ulubioną pieśń Karola Wojtyły „Barkę”. Na koniec dzieci namalowały dla Ojca świętego urodzinowe laurki.

Alina Czarny Marszałek, Agnieszka Piskorek, Barbara Hyska, Jolanta Noga

Zdjęcia: TUTAJ:

Majowe Święta Przedszkolaków

Zajęcia we wszystkich grupach poświęcone były świętom majowym: 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Dzień Flagi Narodowej oraz 3 maja Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. To wspaniały czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych, oczywiście w formie przystępnej i zrozumiałej dla każdej grupy wiekowej. Zaczęliśmy od poznania historii naszej miejscowości oraz innych ciekawych regionów naszego kraju. Przedszkolaki wysłuchały nie tylko legend związanych z historią Polski, ale również obejrzały projekcję filmu o powstaniu państwa polskiego i utrwaliły symbole narodowe. Wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik.
Wzbudzenie u dzieci zainteresowania historią od najmłodszych lat jest niezbędne dla nauki patriotyzmu, kształtowania pozytywnych postaw i uczuć patriotycznych.

Agnieszka Piskorek, Barbara Hyska, Jolanta Noga, Alina Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

Film I: TUTAJ:

Eksperymenty z "jajami"

Świąteczne eksperymenty z jajkami musiały być przesunięte na piątek dzieci sprawdzały, które jajko jest gotowane poprzez obrócenie go w kółko, uczyły się oddzielać białko od żółtka za pomocą plastikowej butelki, zobaczyły co dzieje się ze skorupką jajka po wrzuceniu do octu sprawdzały świeżość jajka i co trzeba zrobić, by pływało w wodzie, jakie warunki trzeba spełnić, by jajko przecisnęło się przez wąski otwór, a na koniec same zrobiły pastę jajeczną, która wszystkim smakowała.

Wszystkie doświadczenia nadzorowała wychowawczyni grupy przedszkolnej

Joanna Nowicka

Zdjęcia: TUTAJ:

Eksperymenty w Naszym Przedszkolu

W przedszkolu dzieci uczestniczą w cyklu zajęć pt. Poniedziałki z eksperymentami. Czekają na nie z niecierpliwością. Napełniały baloniki, mieszały masę solną i wykonywały z niej obrazki, przelewały olej do szklanki napełnionej wodą oraz jeszcze inne "czary".

Poniedziałki w przedszkolu są bardzo emocjonujące!

Zapraszamy na kolejne, zajęcia pt. eksperymenty z jajami!

Zdjęcia TUTAJ:

Przyszła do nas Pani Wiosna

Piosenkami, wierszykami, kolorowymi strojami i pięknymi dekoracjami przywitały przedszkolaki wiosnę. Na przyjście tej pięknej pory roku wszystkie grupy przedszkolne przygotowywały się już od kilku dni. Podczas spacerów obserwowaliśmy zmiany  zachodzące w przyrodzie i szukaliśmy pierwszych oznak wiosny. Widzieliśmy pojawiające się pąki na drzewach, pierwsze wiosenne kwiaty, jak również słyszeliśmy radosne śpiewy ptaków.

PRZYSZŁA DO NAS PANI WIOSNA

CAŁA W SUKNI Z KWIATÓW.

UŚMIECHNIĘTA I RADOSNA

WŚRÓD LECĄCYCH PTAKÓW

 

Wychowawcy przedszkola: Alina Czarny- Marszałek, Agnieszka Piskorek, Jolanta Noga, Barbara Hyska

Zdjęcia TUTAJ:

Film (5-latki) - TUTAJ:

Film (3-4 latki) - TUTAJ:

Film (Odział "0") - TUTAJ:

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszym przedszkolu

W dniu 1.03.2021r. w grupie 4 i 5 – latków przeprowadzone zostały zajęcia w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Głównym celem zajęć była edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii. Podczas zajęć zwrócono uwagę dzieci na netykietę, czyli zasady dobrego wychowania w wirtualnym świecie oraz jak należy zachować się będąc członkiem internetowej społeczności. Dzieci obejrzały kreskówkę pt. „Tajemniczy przyjaciel”, z której dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa mogą im grozić w trakcie korzystania z Internetu oraz z telefonów komórkowych.

Aleksandra Skórnicka, Agnieszka Piskorek, Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

W  KARNAWALE  WSZYSCY  BAWIĄ  SIĘ  WSPANIALE

W karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara- strojów pięknych co niemiara! Niech się bawią duzi, mali zgromadzeni na tej sali.

Każde dziecko duże czy małe lubi bale w karnawale. Jest to jedyny dzień w roku w którym można być kim się tylko chce. W imprezie karnawałowej w naszym przedszkolu brały udział wróżki, księżniczki, biedronki, pszczółki, spidermany policjanci, koty i wiele, wiele innych stworzeń za które przebrały się nasze dzieci.

W trakcie karnawałowych zabaw wszyscy wyśmienicie się bawiliśmy uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca.

W przedszkolu bale były i są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarczają im wielu przeżyć i radości. Tak tez było i u nas.

Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok – czekamy z utęsknieniem!

Wychowawcy przedszkola: Alina Czarny Marszałek, Agnieszka Piskorek,

 Jolanta Noga, Barbara Hyska

Zdjęcia TUTAJ:

Święto Babci i Dziadka

„Uwielbiam, gdy czytasz mi książeczki

lub gdy opowiadasz mi bajeczki.

Lubię, gdy na kolanach mnie sadzasz

i na każdą psotę się zgadzasz.

Lubię, gdy uśmiechasz się do mnie,

po prostu kocham Cię ogromnie”

 

Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas…. To nasze kochane Babcie i nasi kochani Dziadkowie. 21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie. Wszystkie dzieci pragną powiedzieć „dziękuję” za wspólne zabawy, słodycze i dobre rady, a rodzice za wsparcie i okazaną pomoc. Święto Babci i Dziadka to jedno z najpiękniejszych świąt obchodzonych w przedszkolu. W tym dniu Babcie i Dziadkowie przybywali do nas, by spędzić czas z wnukami, wysłuchać recytowanych wierszyków i śpiewanych piosenek. W obecnym roku szkolnym, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, zorganizowanie tradycyjnej uroczystości nie jest możliwe. Przedszkolaki pamiętały jednak o ukochanych Babciach i Dziadkach.  Zaśpiewały piosenkę i przygotowały laurki, które będą mogły przekazać przy najbliższej okazji.

A. Błotnicka, A. Piskorek, B. Hyska, A. Czarny Marszałek, M. Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Film I TUTAJ:

Film II TUTAJ:

Ferie zimowe w naszym przedszkolu

Ferie zimowe to czas odpoczynku i beztroskich zabaw. Głównym celem  tegorocznych ferii zimowych w naszym przedszkolu była dobra zabawa, dzięki której na twarzy każdego przedszkolaka  zagościł uśmiech. Przeprowadziłyśmy różnorodne zajęcia (ruchowe, plastyczne,  techniczne, muzyczno – rytmiczne, językowe i ogólnorozwojowe)  zapewniające dzieciom ciekawe i kreatywne spędzanie wolnego czasu.

W przedszkolu dużo się działo. Dzieci brały udział w różnych  aktywnościach, mogąc wykazać się wiedzą i umiejętnościami, ale też dowiedzieć się więcej i zrobić coś więcej:). Brzmi tajemniczo? Zdjęcia wszystko wyjaśnią i pokażą jak fajnie spędzaliśmy czas.

Nauczycielki przedszkola

Zdjecia Tutaj:

Magia Świąt Bożego Narodzenia

Niech  te Święta wspaniałe,

będą całe jakby z bajek.

Niechaj gwiazdka z nieba leci,

niech Mikołaj tuli dzieci.

Niech choinka pachnie pięknie,

no i radość będzie wszędzie.

Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas wypełniony radosnymi przygotowaniami. W naszym przedszkolu okres ten rozpoczęliśmy od ubrania choinki i udekorowania sal przedszkolnych. Choinka, prezenty i Mikołaj to główne motywy grudniowych prac plastycznych. Podczas dźwięków kolęd w tle, dzieci wykonywały ozdoby choinkowe, stroiki oraz kartki  świąteczne. Święta w przedszkolu to nie tylko prace plastyczne. Dzieci uczyły się wierszyków, piosenek o tematyce zimowo-świątecznej oraz kolęd i pastorałek. Przedszkolaki przygotowały również krótki montaż słowno- muzyczny nawiązujący do Świąt Bożego Narodzenia.  Z dużym zaangażowaniem odgrywały powierzone im role – wcielały się w swoje postacie, recytowały i śpiewały pastorałki -  przeżywając magię Świat.  Okres świąteczny to wspaniała okazja do przekazania dzieciom informacji na temat zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych, które na stałe zakorzeniły się w naszej kulturze.

Film I: TUTAJ:

Film II: TUTAJ:

Zdjęcia: TUTAJ

A. Piskorek, B. Hyska, A. Błotnicka, A. Czarny Marszałek, M. Stróżykowska

Źródło: https://youtu.be/zLrKYf2iwGE, https://www.przedszkola.edu.pl/jaselka---scenariusz-dla-grupy-3-i-4-latkow.html, https://youtu.be/xGW2AV8W3Zk,

Zima, zima...

Biały brzuch i głowa biała, biała jego postać cała. Choć nie biega, tylko stoi, mrozu wcale się nie boi. Od rozwiązania tej zagadki rozpoczęły się zajęcia plastyczne w przedszkolu. Dzisiaj dzieci wykonywały  bałwanki z kółek. Każdy przedszkolak marzył też o ulepieniu takiego bałwanka ze śniegu i to marzenie się spełniło. Może jutro ulepimy wszyscy razem takiego bałwanka?

Barbara Hyska

Zdjęcia TUTAJ:

Węglem rysowane...

W czasie zajęć plastycznych dzieci w przedszkolu rysowały węglem. Dla niektórych z nich było to pierwsze doświadczenie z tym narzędziem plastycznym. Dzieci rysowały bałwanki, kotki, postacie z bajek a nawet swoje rodziny. Cechą tej techniki jest nie tylko wyrazistość, ale także uczernione ręce (i nie tylko) naszych małych artystów.

Barbara Hyska

Zdjęcia TUTAJ:

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja!!!

Zdjęcia TUTAJ:

Andrzejki w naszym Przedszkolu

W przedszkolu zabawa,
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Zabawa dalej, start!

Andrzejki to stary, ludowy zwyczaj, który w  Naszym Przedszkolu stał się  coroczną tradycją. To wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, przekłuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, wędrówka butów. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego lania wosku. Czy wróżby się spełnią? – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

 A. Czarny Marszałek,  A. Piskorek, A. Błotnicka

Zdjęcia TUTAJ:

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Proszę Państwa, oto miś.

Miś jest bardzo grzeczny dziś.

Chętnie Państwu łapę poda.

Nie chce podać?

A to szkoda!

 

W dniu 25.11.2020r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce.

Święto Pluszowego Misia na stałe wpisało się do kalendarza najważniejszych uroczystości przedszkolnych. Obchody Święta Dnia  Pluszowego Misia przygotowała pani Anna Błotnicka, Agnieszka Piskorek, Alina Czarny Marszałek.

Zdjęcia TUTAJ:

Przedszkolaki pamiętają o Święcie Niepodległości

Zdjęcia TUTAJ:

Nasi mali artyści

Twórczość grupy przedszkolnej 4-5 latków jest pracą codzienną, w którą dzieci wkładają całe swoje „serce” i umiejętności. Jest sposobem wypowiadania się. Każda z prac odzwierciedla indywidualne zdolności, poziom fizycznego rozwoju oraz smak estetyczny. Aktywność twórcza daje najmłodszym ogrom radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. 

Dzieci drogą manipulowania i eksperymentowania tworzą swoje małe „dzieła sztuki”.

Barbara Hyska

Zdjęcia TUTAJ:

Dzień Owoców i Warzyw

Czy to jabłko, czy to gruszka

chętnie wskoczy mi do brzuszka,

może śliwka, banan też,

chcesz być zdrowy-wszystko zjesz!

 

28 października w naszym przedszkolu odbył się Dzień Owoców i Warzyw. Poprzez różnorodne zabawy, słuchanie utworów literackich, oglądanie filmów oraz twórczość plastyczną dzieci doskonaliły prozdrowotne postawy. Każda grupa wykazała się inwencją twórczą, bogactwem wiedzy na temat owoców i warzyw oraz roli jaką pełnią w naszym odżywianiu.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Dzień Papieski w naszym Przedszkolu

16 października 2020 roku minęły 42 lata, odkąd Karol Wojtyła wybrany został  na następcę świętego Piotra, przybierając imię Jan Paweł II. Wspominając Wielkiego Polaka – patrona naszej szkoły, dzieci z grup przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach poświęconych Jego osobie. Przedszkolaki obejrzały krótki film o życiu św. Jana Pawła II, słuchały ciekawostek dotyczących Jego pontyfikatu oraz odśpiewały  ulubioną pieśń Papieża „Barkę”. Na zakończenie zajęć, chcąc uczcić przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, dzieci malowały kwiatki dla św. Jana Pawła II. 

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Rok Szkolny 2019/2020

Informacja dla Rodziców!!!

Drodzy Rodzice!

W związku z sytuacją, w jakiej się obecnie znajdujemy, chcielibyśmy Państwa poinformować, że na stronie wydawnictwa MAC https://www.mac.pl/flipbooki znajdują się karty pracy z podziałem na grupy wiekowe z możliwością wydruku. Zachęcamy też Państwa do odwiedzania innych stron internetowych przeznaczonych dla przedszkolaków np.:

szaloneliczby.pl (zadania i ćwiczenia z matematyki dla dzieci na poziomie przedszkola);

eduzabawy.com (karty pracy dla przedszkolaków);

panimonia.pl (zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków);

bystredziecko.pl (materiały edukacyjne, kolorowanki, grafomotoryka).

Wychowawcy Przedszkola

Najmłodsi „Olimpijczycy” rywalizowali w Kluczewsku

10 marca w hali sportowej w Kluczewsku odbył się etap gminny I Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka, która jest przedsięwzięciem realizowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Najważniejszymi celami Olimpiady jest propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci, rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w zespole oraz poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej.

W zawodach biorą udział 5-cio i 6-cio letnie dzieci (dziewczęta i chłopcy) ze zgłoszonych Przedszkoli. 4-zespołowe drużyny rywalizują ze sobą w kilku konkurencjach. Są to m. in.: bieg z pałeczką sztafetową, toczenie piłki slalomem, rzut woreczkiem do celu, drużynowy skok w dal czy zwinnościowy tor przeszkód. Poszczególne kategorie wiekowe rywalizują między sobą i zdobywają punkty, które zsumowane na koniec decydują o końcowym triumfie całego Przedszkola.

W Gminie Kluczewsko o miano awansu do etapu powiatowego zmierzyły się ze sobą Przedszkole z Dobromierza oraz Przedszkole z Kluczewska.

Impreza rozpoczęła się uroczystym przemarszem najmłodszych sportowców, któremu towarzyszył symboliczny znicz olimpijski niesiony przez Kapitan Siatkarskiej Reprezentacji Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Kluczewsku – Amelię Mazur. Po nim uroczystego otwarcia „Olimpiady” dokonali: pani Elżbieta Grzybek – Wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty oraz pani Irena Orzechowska – Dyrektor Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Kluczewsku.

Zanim zawody rozpoczęły się na dobre uczniowie klasy piątej oraz klas drugich przedstawili wspaniałe programy taneczne, które zachwyciły zgromadzoną na trybunach publiczność.

Po występach artystycznych przyszedł czas na rywalizację sportową. Na „pierwszy ogień” poszły 5-cio latki. W grupie najmłodszych bezkonkurencyjne okazały się dziewczynki z Dobromierza, które wygrały wszystkie konkurencje. Jeśli chodzi o chłopców prym wodziły dzieci z Kluczewska, które przegrały tylko w skoku w dal. Rywalizację dzieci starszych (6-cio letnich) natomiast zdominowały przedszkolaki z Kluczewska, które dzięki swoim świetnym występom zarówno dziewcząt, jak i chłopców zapewniły końcowy triumf całemu Przedszkolu z Kluczewska, które tym samym awansowało do etapu powiatowego, który odbędzie się w kwietniu we Włoszczowie.

Po zmaganiach sportowych wszyscy „mali sportowcy” zostali uhonorowani ufundowanymi przez Gminę Kluczewsko pamiątkowymi pucharami, medalami i dyplomami, które wręczyły: pani Wizytator - Elżbieta Grzybek, pani Bożena Nowak – Sekretarz Gminy Kluczewsko oraz pani Monika Zaborska z Urzędu Gminy w Kluczewsku.

Konfetti, wspólne zdjęcie przy akompaniamencie utworu „Where are the Champions zakończyło całą imprezę.

Nad poprawnym przebiegiem turnieju czuwali: p. Tomasz Dębowski – koordynator gminny, p. Beata Bąk – sędzia główny oraz wolontariuszki: Amelia Mazur, Wiktoria Łęcka i Nina Parzuchowska. Oprawę muzyczną i artystyczną przygotowały panie: Małgorzata Walasek, Aleksandra Skórnicka oraz Agnieszka Herczyńska.

Widząc zaangażowanie i radość przedszkolaków rywalizujących w poszczególnych konkurencjach trzeba śmiało przyznać, że „I Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka” jest wspaniałym przedsięwzięciem i powinna być kontynuowana w kolejnych latach. W dzisiejszych czasach, gdzie niestety już najmłodsi pochłonięci są światem multimedialnym, to właśnie sport może być dla nich alternatywą, aby zdrowo i aktywnie spędzać swój wolny czas. Miejmy nadzieję, że inicjatywa „Olimpiady Przedszkolaka”  bardzo się do tego przyczyni.

Zdjęcia TUTAJ:

Film z Olimpiady (autor: p. Elżbieta Grzybek): TUTAJ:

Dzień Przebierańców w przedszkolu...

Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”. W tym dniu przenieśliśmy się do KRAINY BAJEK. Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. Na balu, więc obok księżniczek, wróżek, rycerzy, muszkieterów, piratów czy żołnierzy - komandosów, pojawiły się postaci z ulubionych bajek. Po prezentacji strojów rozpoczęły się tańce –  przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i korowodami. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

Alina Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

Dzień Babci i Dziadka w Naszym Przedszkolu

,,Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia. Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”.

 Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dzieci z naszego przedszkola gościły swoje Babcie i Dziadków na uroczystości z tej okazji. Licznie przybyli Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieci pod okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz układy taneczne, które ćwiczyły na tę uroczystość. Maluchy zaprezentowały taniec ,,Smerfy”, 5- latki ,,Grease” i 6 – latki ,,Boom, boom, boom”. W pięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi. Następnie złożyły życzenia i wręczyły laurki swoim babciom i dziadkom, aby po raz kolejny w szczególny sposób okazać im szacunek i podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

Na koniec wszyscy zostali zaproszeni przez rodziców na słodki poczęstunek. To była wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe twarze babć i dziadków były wyrazem tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Anna Błotnicka, Agnieszka Piskorek, Alina Czarny Marszałek, Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu

Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula
A więc wezmę misia czule
I do siebie go przytulę

Dnia 25 listopada dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka, aby zaprezentować go swoim kolegom i przede wszystkim bawić się z nim. Dzieci poznały historię tego święta oraz misiowych bohaterów literackich i filmowych. Wspólnie recytowały wiersz, śpiewały piosenki o misiach, brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Ciekawą atrakcją tego dnia był misiowy tort z fajerwerkami.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Dzień kredki w przedszkolu

22 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Kredki. Mieliśmy okazję rozmawiać o roli kredek w życiu dzieci, przecież swoje pierwsze prace dzieci wykonują najczęściej właśnie nimi. W przedszkolu korzystamy z kredek ołówkowych, świecowych, pasteli suchych i olejnych. Dlatego też w tym dniu kredki były głównym bohaterem. Odśpiewaliśmy hymn „Kolorowe kredki”, wysłuchaliśmy Bajki o żółtej kredce”, wykonywaliśmy pracę zbiorową pt „Portret kredki”. Zamieniliśmy się w poszukiwaczy kolorów ukrytych w salach. Kredki wykorzystaliśmy do liczenia, do układania z nich kompozycji, do porównywania długości, do zabaw rytmicznych. Nudno nie było a wręcz przeciwnie szary listopadowy dzień był kolorowy i radosny.

Pamiętajmy, że kredki są najlepszymi przyjaciółmi przedszkolaków. Wprowadzają w świat kolorów, rozwijają fantazję oraz wyobraźnię, dzięki nim dzieci wyrażają swoje emocje a także kształtują małe paluszki.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Pamiętajmy o tych, co odeszli

Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych udały się na pobliski cmentarz. Jak co roku pamiętały o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność, oddając życie w obronie Ojczyzny.

Zdjęcia TUTAJ:

Jesień w lesie

Jesień w lesie Jesienny spacer i aktywne spędzanie czasu, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. Fotorelacja ze spaceru do lasu połączona z zabawą na placu zabaw.

Zdjęcia TUTAJ:

Przedszkolaki pamiętają...

16 października obchodziliśmy w przedszkolu rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Obchody tego dnia były wyrazem naszej wdzięczności i duchowej łączności ze świętym Janem Pawłem II – patronem naszej szkoły. W każdej grupie przedszkolnej odbyły się zajęcia poświęcone Janowi Pawłowi II. Dzieci słuchały historii związanych z życiem papieża Polaka, oglądały zdjęcia oraz odśpiewały Jego ulubioną pieśń „Barkę”. Dzięki temu, że przekazujemy wiedzę młodszemu pokoleniu, mamy pewność, że pamięć o Janie Pawle II nigdy nie zaginie, lecz na zawsze pozostanie w sercu każdego Polaka.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Światowy dzień mycia rąk

Dziś od rana plusk w łazience to maluchy myją ręce…."

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Dlatego tak ważne jest kształtowanie czynności samoobsługowych i nawyków higienicznych. Celem zajęć jest uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk. Na wstępie odbyła się rozmowa na temat zarazków i bakterii które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce. Dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma czyste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie wykonaliśmy plakat promujący mycie rąk. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat. Od dziś wszyscy w naszym przedszkolu mają czyste, lśniące i pachnące mydłem ręce! Brawo!

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Witamy w Nowym Roku Szkolnym

„Idziemy do przedszkola,

przedszkole już nas woła.

Lalki, misie, klocki lego,

a więc rękę daj kolego!

Poskaczemy, pośpiewamy,

dobry humor tutaj mamy...”

2 września 2019 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. Dla dzieci, które pożegnały już wakacje, nadszedł czas na wspólną zabawę w przedszkolu. Przedszkolaki wyruszyły do swoich grup, gdzie spotkały zarówno swoich dobrze znanych kolegów, jak i całkiem nowych, którzy w naszym przedszkolu stawiają dopiero pierwsze kroki.

Życzymy wszystkim dzieciom radosnych chwil spędzonych w naszym przedszkolu, a rodzicom dużo cierpliwości, satysfakcji i zadowolenia z dokonań swoich dzieci.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Rok Szkolny 2018/2019

Witaj Wiosno!!!

21 marca dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych spotkały się w jednej sali, aby powitać wiosnę. Podczas wspólnych zabaw dzieci przywoływały ją głośnymi okrzykami. Pani Wiosna zaprosiła przedszkolaków na spacer wokół przedszkola. Dzieci maszerując w barwnym korowodzie skandowały radośnie hasło: ,,Przyszła do nas wiosna oj tak tak, oj tak tak. Już w ogródku widać wiosny znak, wiosny znak”.

Zdjęcia TUTAJ:

Dzień kota

„Chodzi swoimi drogami,

cichutko miauczy czasami,

chętnie wskakuje na płot.

To zwierzę nazywa się …” .

Wszystkie dzieci od razu zgadły, kto jest bohaterem tej zagadki. Chodziło oczywiście o kota. Na całym świecie 17 lutego swoje święto obchodzą właśnie koty. Przedszkolaki w tym dniu uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: malowały czworonogi, śpiewały lubianą przez wszystkie dzieci piosenkę „My jesteśmy kotki dwa”, naśladowały kociaki, pokonywały tor przeszkód, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka oraz słuchały bajki o „Kocie w butach”. Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń, spędzony w miłej, radosnej atmosferze.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Walentynki w przedszkolu


Dzisiaj mamy walentynki

miejcie więc wesołe minki.

Uśmiech niech nie znika z twarzy,

i niech każdy sobie marzy,

byśmy się kochali wkoło.

Wtedy będzie nam wesoło!!!

Walentynki były dla dzieci z przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni.  Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się serduszkami i balonami. To był naprawdę wesoły dzień a dzieci wychodząc z przedszkola zabierały wykonane własnoręcznie walentynki dla swoich bliskich.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Wigilia w przedszkolu

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyliśmy wigilią, która odbyła się 21 grudnia.

Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.

Dzieci smakowały barszczyk z uszkami, potrawy rybne i inne smakołyki przygotowane przez rodziców. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych oraz wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Irena Orzechowska złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia autorstwa p. Dominiki Prokop TUTAJ:

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

Staropolskim obyczajem,

kiedy w Wigilię gwiazda wstaje,

Nowy Rok zaś cyfrę zmienia,

wszyscy wszystkim ślą życzenia.

Przy tej pięknej sposobności i my życzymy wam radości,

aby wszystkim się darzyło, z roku na rok lepiej było!

 

Święta Bożego Narodzenia to czas  pełen radości i wzruszeń, poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. W naszym przedszkolu czas oczekiwania na święta  rozpoczęliśmy  od ubrania choinki i  udekorowania  przedszkola. Dzieci z  dużym zapałem i  zaangażowaniem wykonywały różne prace plastyczne, kartki świąteczne oraz ozdoby, którymi dekorowały sale przedszkolne i korytarze. Poprzez realizację tematyki kompleksowej dzieci pogłębiają swoją wiedzę na temat obyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Chętnie śpiewają kolędy, pastorałki oraz piosenki o tematyce zimowo-świątecznej.  

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Święty Mikołaj u 3-4 latków

Zdjęcia TUTAJ:

Święty Mikołaj u Naszych Przedszkolaków

6 grudnia obchodzimy mikołajki. Pojawienie się tego zwyczaju związane jest z postacią biskupa Mikołaja z Miry żyjącego dawno temu na terenach dzisiejszej Turcji. Był to człowiek bardzo zamożny, który bezinteresownie dzielił się z potrzebującymi. W naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana w całym budynku rozlegał się dźwięk dzwoneczków zapowiadających wizytę Mikołaja. Długo wyczekiwany gość wraz z pomocnikami odwiedzał uczniów w klasach obdarowując ich upominkami.  

Samorząd Uczniowski

Zdjęcia TUTAJ:

CZARY MARY – Andrzejki w Przedszkolu

Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co czeka nas w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać  Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Do dziś przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa, będąca jedynie zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców.

W dniu 30 listopada w naszym przedszkolu odbyły się zabawy i wróżby andrzejkowe przeprowadzone przez grupę dziewcząt-harcerzy. Odbyło się tradycyjne lanie wosku, losowanie zawodów, przebijanie serduszek z imionami dziewcząt i chłopców, kalambury i zabawy przy muzyce. W przerwach można było poczęstować się słodkościami przygotowanymi przez rodziców.

Andrzejkowe wróżby i zabawy dostarczyły najmłodszym wielu przeżyć i emocji.

Andrzejki w świetlicy szkolnej

Przy zapalonej świecy, 

Za zamkniętymi drzwiami,

Odgadnąć próbujemy,

Co ukrył los przed nami.

Wróżymy z butów, jabłek,

Lejemy wosk na wodę,

Co nam przyniesie przyszłość?

                          

W piątek, 30 XI w naszej świetlicy szkolnej został zorganizowany dzień św. Andrzeja. Nie zabrakło na nim tradycji oraz zwyczajów związanych z obchodzeniem Andrzejek. Dzieci brały również czynny udział w przygotowanych przez nauczyciela zabawach i wróżbach m.in.: losowaniu przedmiotów ukrytych pod kubeczkami, ustawianiu butów, laniu wosku czy wybieraniu imion zapisanych na sercach. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dl