Losowy obrazek

Schodkami do zdrowiaDrukuj

6 listopada  uczniowie klasy pierwszej oraz klas drugich wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc”. W tym dniu tematem dominującym było zdrowe odżywianie i rola śniadania w żywieniu dzieci. O pomyśle włączenia uczniów naszej szkoły zostali powiadomieni rodzice oraz uczniowie, którzy z wielkim entuzjazmem podjęli przygotowania. Najpierw odbyła się prezentacja na temat, które produkty i dlaczego należy jeść na śniadanie, aby dało ono moc na cały dzień. Potem ławki zamieniły się w jeden olbrzymi stół, na którym znalazły się produkty potrzebne do skomponowania ulubionego  śniadania. Wspólna praca była dobrą okazją do rozmów dotyczących zasad zdrowego żywienia, zaś degustacja samodzielnie  przygotowanego posiłku należała do najprzyjemniejszego momentu pobytu w szkole. Własnoręcznie wykonane śniadanie przy wspólnym  stole z kolegami i koleżankami smakowało wyśmienicie.

E.Dumin, M.Walasek, A.Skórnicka, A.Herczyńska

Zdjęcia TUTAJ:

 

Zdrowe Słodycze Umilą Ci Życie

Zdjęcia TUTAJ:

Czystą wodą gaś pragnienie

Wiemy, że dorosły człowiek powinien wypijać ok. 1,5 litra wody dziennie. Jednak z zastosowaniem tej wiedzy w praktyce bywa różnie. Woda jest dostarczana do organizmu wraz ze spożywanymi posiłkami. Część wody powstaje w organizmie na skutek przemian metabolicznych. O ilości wody, którą należy wypić informuje pragnienie. Aby zaspokoić pragnienie dziecko ma do wyboru wodę, soki, napoje, napary. Wraz ze słodzonymi napojami do organizmu dziecka dostarczane są różne substancje dodatkowe: środki konserwujące, barwniki, sztuczne środki słodzące, aromaty oraz cukry proste, czyli dodatkowe kalorie. Dlatego nie powinny być one podstawowym sposobem gaszenia pragnienia dzieci. Picie nadmiernej ilości słodkich napojów może powodować zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (substancje dodatkowe), nadmierne przyrosty masy ciała (cukier), działać szkodliwie na szkliwo, obniżać łaknienie. Dorośli powinni dawać dzieciom dobry przykład i całkowicie wyeliminować z domowego menu słodkie i sztucznie barwione napoje.

Do picia czystej wody zostały przekonane dzieci podczas warsztatów, gdzie miały okazję obejrzeć krótki film oraz degustować różne rodzaje wód mineralnych i źródlanych.

Zdjęcia: TUTAJ:

 

Ruch na co dzień

Hasło, „ruch na co dzień”, jest zachętą do aktywności fizycznej, ćwiczeń, rekreacji. Do aktywności ruchowej wliczyć tu można drogę pieszo do i ze szkoły, spacer z psem, jazdę na rowerze czy rolkach oraz każdą inną, niż siedzenie, formę działania. W ten sposób istnieje szansa na wyrobienie nawyku aktywnego wypoczynku, z czego szczególnie cenny będzie czas spędzony na świeżym powietrzu.

Pomimo tego iż uczniowie naszej szkoły są bardzo aktywni i nie trzeba im uświadamiać wartości zdrowotnych uprawiania sportu, pragnąc umilić czas naszym dzieciom zorganizowane zostały dwa wyjazdy na basen Nemo we Włoszczowie.

Zdjęcia: TUTAJ:

 

Zmagania Sportowe

Zdjęcia: TUTAJ:

 

"Mamy własny ogródek"

Uczniowie klasy IIb i IIc  z pomocą harcerzy założyli własny ogródek na placu szkolnym. Obydwie klasy w ciągu całego roku szkolnego uczestniczyły w projekcie innowacyjnym „Schodkami do zdrowia”, którego jednym z założeń była uprawa ogrodu z warzywami.

W myśl trzeciego Prawa harcerskiego – „Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim”, drużyna harcerska przyszła z pomocą młodym ogrodnikom. Wczesną wiosną przygotowując grunt pod uprawę wyplantowali oraz nawieźli ziemi ogrodowej. Ciężką pracę, którą wykonali z przyjemnością zakończyli piknikiem z grillowanymi kiełbaskami.

Drugoklasiści zajęli się uprawą warzywnych grządek sadząc: sałatę, cebulę, fasolę, marchew i pietruszkę. Aby ogródek  cieszył również oko zostały posadzone kwiaty. Czekamy z niecierpliwością na efekty naszej pracy.

Serdecznie dziękujemy sąsiadom naszego ogródka, którzy podczas słonecznych dni dbają , aby nasze roślinki miały odpowiednią ilość wody.

Ewelina Dumin, Małgorzata Walasek, Aleksandra Skórnicka

Zdjęcia TUTAJ: